| Denila123 a întrebat:

Salut, am încercat cu o scobitoare sa curat la dinți și dintr-o data se rupe o bucățică mica din dinte,, oare afectează cu ceva? Se vede interiorul dintelui, da e foarte puțin cioplit.
Dacă aș sta asa ce s-ar intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

A cazut smaltul. Acolo se va forma o carie. Mergi la medic sa curete si sa plombeze.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Mergi cat mai repede la medicul stomatolog.

| Frank51 a răspuns:

Dacă se rupe o parte din dinte înseamnă că este afectat intern deja de o carie. Cariile interne încep să se formeze de la bază și pătrund în interiorul dintelui până la pulpă. De foarte multe ori nu sunt vizibile decât la control.

| Denila123 explică (pentru Frank51):

Toți ținti sunt afectați,, oare va fi vreun tratanent

| Frank51 a răspuns (pentru Denila123):

Tratamentul dinților cariați este simplu. Se igienizează zona, se îndepărtează caria cu ajutorul unei freze până când dintele este alb la lumină, se aplică o substanță care dezinfectează dintele, apoi un strat de sigilant peste care se aplică plomba.

Dacă dintele are pulpa afectată, se extrage nervul, se pune gutapercă, și în rest e același procedeu.

| Jonathan1900 a răspuns:

Mai intai intreaba medicul dentist. Daca e ciobitura prea mica, nu iti va pune plomba pentru ca ti-ar sari plomba intr-un timp foarte scurt. Daca te speli pe dinti regulat, nu se cariaza. Nu te panica inutil

| Denila123 explică (pentru Jonathan1900):

Am sunat,, și spune sa sa vin sa vadă miercuri revine la cabinet