| Alfred0703 a întrebat:

Am miopie(-1.00 si -0.75) si ma duc la sala. Am auzit ca daca am miopie si ma duca la sala, retina fiind subtire se poate rupe din cauza cresterii presiunii arteriale. Este adevarat? Pot orbii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă tu clipești mai des, tensiunea oculara nu va creste niciodată și nu vei avea probleme așa serioase. Atunci când ești stresata, ai o ocupație sau te concentrezi, uiți sa mai clipești, ca sa nu spun ca acesta este un automatism, rareori devine un obicei conștient. Clipitul are și el un rol. Nu exagera, dar nu uita sa te folosești de el pentru a ți relaxa ochiul din când în când

| ALGator a răspuns:

Exista si piloti de avioane de lupta care poarta ochelari. In timpul antrenamentelor sunt supusi la mult mai mari eforturi (acceleratie gravitationala care te goleste de sange in creier). Asta e totusi o intrebare pentru cel care ti-a prescris ochelarii. Personal nu cred ca e un pericol.

| Alfred0703 explică:

Si am mai auzit ca daca ma duc la sala, accelerez cresterea dioptriilor.

| Edisor27 a răspuns:

Salut, este adevarat. Si eu port ochelari. Chiar doctorul mi-a spus acest lucru.

| Dogs a răspuns:

Depinde de situație și de intensitatea exercițiilor făcute. Poti face exerciții fizice și da te poți duce la sală, însă să nu te forțezi prea mult.
Baftă!