| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am nevoie de ajutor fiindca la mine fierea este bolnava, peretele este de 23mm, ce tratament poate trata fierea? Ce dieta trebuie sa detin si ce fel de ceaiuri trebuie consumate si bauturi trebuie sa consum? Si vreau sa stiu ce este interzis sa beau si ce ceaiuri si ce mancaruri? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă știi că "peretele este de 23mm" înseamnă că ai fost la specialist, ori la ecograf...
Nu stiu să îți răspund, dar când eu simteam durere la bilă, beam o cană cu ceai de sunătoare, ori de coada șoricelului, și apoi, stăteam culcată pe dreapta. Am avut si eu dureri(și greață) un timp, dar am eliminat din consumația zilnică cafeaua, pepsi/cola (deci, tot ce e pe bază de cofeină), prăjelile, chipsurile, condimentele tari (piper, chilli), grăsimile și dulciurile. Și acum mănânc, dar echilibrat. De exemplu, la mine era nelipsită cana cu cafea de pe birou, acum am înlocuit-o cu limonadă, suc de merișoare... Știi cum se zice, orice învăț are și dezvăț.
Du-te la medicul specialist (cred că unul de medicina generală sau un medic internist, știe) și roagă-l să îți dea un meniu pentru boala ta. De obicei, ei au unul tipărit, pentru fiecare regim in parte (tatăl meu, de exemplu, l-a primit in mână, după ce a fost operat de colecist).
Sănătate multă!

| klmaxmax a răspuns (pentru floresdemayo):

Dupa ce beau ceai de papadie sau coada soricelului, dupa sa stau pe partea dreapta 30 min? ce ajuta asta?

| floresdemayo a răspuns (pentru klmaxmax):

Da, și ceaiul de păpădie e bun. Și sunătoarea. Este indicat ca, dupa ce bei ceaiul sa stai culcat pe partea dreapta, 30 de minute, pentru drenajul biliar. Dar, alternativ ar fi de preferat să primești și tratament medicamentos de la un specialist, ca să nu se ajungă in timp la intervenții chirurgicale.

Nu uita, ține regim, dacă vrei să fie bine. Tu alegi dacă vrei să fii sănătos. O faci pentru binele tău. Dacă înșeli, te înșeli pe tine.

| klmaxmax a răspuns (pentru floresdemayo):

Consum 2 nospe pe zi, am 17 ani!

| klmaxmax a răspuns (pentru floresdemayo):

Consum suc de lamaie beu dimineata si seara, asa cu ceaiurile fac!

| klmaxmax a răspuns (pentru floresdemayo):

E bine si la medicu de familie sa ma duc sa fac un tratament medicamentos!

| klmaxmax a răspuns (pentru floresdemayo):

Si ceai de menta tot e bine la fiere?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic stie mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la ecografie si după ce te consulta i ti da tratamentul.

| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa te operezi si sa scoti fierrea, fiindca va produce tot timpul inflamatie si va incepe curand sa produca si nisip sau pietre si peste ani, tot la operatie vei ajunge.
Vorbesc din prorpia-mi experinta, fiind in aceesi situatie ca tine, cu o fiere lenesa care se inflama, la absout orice mancam sau beam. In 10 ani deja aveam nisip si apoi totul s-a adunat intr-o piatra mare.
Am fost operata si fierea scoasa.
Am deja 22 de ani de la operatie si pot spune ca a fost cea mai buna decizie pe care am luat- vreodata, fiindca inainte de operatie faceam deja crize saptamanale si plangeam de durere, nemaiputand manca nimic.

Fiind bolnav de fiere, va trebuii sa elimini tot ce-ti face rau si tot ce-ti poate declansa sau inflama colecistul: sucurile, apa carbogazoasa si minerala, berea, alcoolul, apoi tot ce este gras, afumat, prajit, fast foodul si sosurile.
Ceaiul de menta si sunataoare sunt benefice, dar nu ajuta cand esti in criza.

| doctorandus a răspuns:

Evita ceaiurile recomandate pe internet. Dieta doar dupa sfatul medicului. Tratament doar dupa sfatul medicului.