| FreakyBiiboo15 a întrebat:

Vreau sa slabesc si am inceput sa fac in fiecare seara cate 100 de abdomene, sau chiar mai mult de 100 uneori, credeti ca e de ajutor? Inafara faptului ca nu mananc anumite mancaruri si dulciuri si beau ceaiuri si apa multa, ceva rezultate? happy Funditaaa! big grin tonguewinking

Răspuns Câştigător
| SLideLO a răspuns:

Uite o pagina super! pe mine m-a ajutat sa slabesc destul de mult. sunt retete delicioase si sfaturi. adminii zic ca nu vor likeuri si ca vor pur si simplu sa ajute, dar eu le-am dat like. ei zic sa le trimitem mesaje cu ce curiozitati avem si ne raspund. eu am pus vreo 5 intrebari si mi-au dat niste raspunsuri foarte bune.inca nu au multe postari dar tot ce au pus e folositor si ti-am zis, poti sa ii intrebi pe ei tot ce vrei. nu stiu daca te ajuta in legatura cu mama ta. sper ca te-am ajutat. chiar iti recomand sa intri si sa ii intrebi ce vrei tu. uite :https://www.facebook.com/profile.php?id=234543670085007&ref=ts&fref=ts

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ok, am spus asta de cel putin 200 de ori pe site-ul asta.
ideea cum e. slabit = ars calorii, alimentatie hipocalorica.

unde Doamne iarta-ma arzi tu calorii la abdomene? 1 ora de abdomene arde cam 70 de calorii. daca tie iti trebuie 1700 de calorii pe zi sa zicem sa iti mentii greutatea, scazi din alimentatie 150 si iti mai trebuie macar 200 din sport. faci 3 ore de abdomene pentru alea 200 de calorii?

intr-o alta exprimare: abdomenele LUCREAZA abdomenul, NU slabesc. este ca si cum te-ai scarpina cu cutitul pe spate cand te mananca.

intr-o alta exprimare: vrei sa slabesti trebuie sa arzi calorii UTIL. adica HIIT sau cardio. in afara ca ritmul tau cardiac va creste, rezistenta pulmonala de asemenea si multe alte beneficii, astea chiar slabesc.

stii ce faci tu cu abdomenele alea? patratele sub grasime, nimic mai mult.
cat despre ceai. ceai =/= apa (adica diferit, nu este egal cu). eu beau ceai verde neindulcit cu 1 lamaie la antrenament pentru antioxidanti si vitamina C, dar 3 litri de apa pe langa asta. corpul tau contine 70% apa, nu ceai (ca ne-ar alerga englezii sa ne bea la ceaiul de la 5 o'clock).

ps. eu fac 12 serii de abdomene a cate 40-50 repetari (la aparate, ridicari de picioare, oblici, ma rog, variez) si am patratelele super....sub un strat de grasime (nu pot face cardio, probleme medicale). cu ce ma face sa ma simt mai bine ca am 6 pack daca nu pot da jos grasimea prin antrenament? si eu nu fac 100 de abdomene, le fac in superseturi, triseturi foarte extenuante si tot nu scap de stratul adipos. pentru ca nu scapi cu abdomene de asa ceva

| RAY a răspuns:

Cercetarile stiintifice din ultimi ani au demonstrat ca nu durata conteaza si intensitatea efortului facut, degeaba faci 100 de abdomene inima nu bate puternic, metabolismul nu arde mai rapid etc
eu isi recomand sa alergi 5 minute pe zi
asa
30 de secunde maxim 30 de secunde pauza zilnic e demonstrat ca face cat 2 ore de alergare moderata, desi 5 minute pe zi si multe proteine,fara paine, zahar, mezeluri, sucuri alte otravuri facute de om, manca cei natural nu procesat

| Erick1 a răspuns:

Este o singura problema: suprasoliciti abdomenul. Tu lucrezi doar abdomenul si pe langa asta, o faci zilnic. Ai putea sa gasesti si niste exercitii pentru brate, picioare etc (iti poti cumpara niste gantere mai usoare, nu sunt asa de scumpe). Ideea este ca da, vei slabi, dar asta se va vedea doar pe abdomen. Trebuie sa se vada si in rest nu? happy
PS: Cand se face vremea ceva mai frumoasa poti sa alergi, este foarte bine pentru slabit. La fel si inotul, folosesti toate grupele de muschi.

| Andr33yy a răspuns:

Daca vrei sa slabesti fa diferite exercitii nu doar pentru abdomen, alearga, mergi cu bicicleta, exercitii care te fac sa transpiri(arzi grasimi).
si cu abdomenele alea. daca faci in fiecare zi 100 muschii abdominali se obisnuiesc si nu mai faci progres. variazale. fa azi 100 peste 2-3 zile 110. sau fa pe serii.