| Edyjuhguhg a întrebat:

Salut, am nevoie urgent de un raspuns,stateam pe telefon in pat, m-am ridicat si deodata nu mai eram constient, totul s-a facut alb, nu mai auzeam, nu stiam ca traiesc am crezut ca a fost un vis dar a fost real. Ce poate fi? Nu stiu ce am...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mefist0 a răspuns:

Multe persoane experimenteaza o senzatie de "cap usor" sau de "intunecare a vederii" care dureaza cateva secunde atunci cand se ridica brusc din pat. Este un fenomen obisnuit, datorat tendintei sangelui de a ramane in vasele de la nivelul picioarelor ca urmare a actiunii fortei gravitationale.
Dupa ce te ridici, pentru cateva secunde (timp in care intervin mecanisme care compenseaza deplasarea sangelui spre extremitatile inferioare) ai aceasta senzatie pana cand creste cantitatea de sange care merge la creier.

Problema apare de obicei dupa ridicarea brusca dupa repaus prelungit la pat pentru ca mecanismele de adaptare nu au timp suficient sa actioneze.

Ca sa eviti genul asta de problema, data viitoare ridica-te mai usor.

Totodata poate fi si un semn de deshidratare. Asigura-te ca bei suficiente lichide!

Daca totusi problema persista ar trebui sa iei legatura cu medicul de familie sau un medic neurolog, pentru ca uneori poate fi vorba si de hipotensiune ortostatica.