| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o durere de stomac groaznica,sunt sigu ca am viermisori intestinali ca am facut analize acum o luna si a iesit pozitiv,am luat o luna medicamente ,si trebuie sa fac iar analize sa vad ca sigur mai am,dar pana luni ce fac?Ce leacruri babesti aveti,ceva solutii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

1.stomacul e mai sus de intestine si de obicei parazitii nu traiesc in stomac din cauza aciditatii sucului gastric,(stomacul e in centru(medial) imediat sub procesul xifoid, asta ca sa stii daca te doare anume stomacul si nu alteceva)
2. daca ai iesit pozitiv pe ex parazitologic dupa terminarea tratamentului trebuie sa iti mai faci odata analizele sa fii sigur ca nu le mai ai(chiar daca ai luat tratament,sa zicem la un contact cu pers infectate(din familie etc) animale de companie,igiena defectuoasa sau mecanism fecalo oral este mare posib sa te reinfectezi)
daca mai ai din medicam prescrise de doctor continua sa le iei pana luni, sau sa iti iei aceeasi med pana nu mergi iar la doctor
acum leacuri babesti si povesti gogonate nu sunt cea mai buna solutie, in cazul in care nu sunt tratati sau tratati defectuos parazitii disemineaza in alte organe si atunci noroc bun cu tine

| RoxanaAndreeaBianca a răspuns:

Paii depinde si ce mananci. si sa nu amesteci mancarurile. Am mai patit-o si eu cu dureri de burtica.
Vezi poate ai facut toxiinfectie alimentara uite aici http://www.sfatulmedicului.ro/......ntara_543. veziii si tu du-te la mai multi medici. Bafta!