| RAY a întrebat:

Va rog seriozitate, doar cine stie sa raspunda

de vreo 2 luni am mancarimi non stop nazale si cateodata anale,mi-am facut analizele de sange mi-a iesit leucocitoza cu eozinofilie, in analize de scaun nu mi-a iesit ca am viermisori, am crezut ca am alergie am luat aerius din pacate nu a avut nici un efect, am luat zentel 2 saptamanii nici el nu a avut efect, ce naiba as putea sa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Daca ai viermisori, te mananca nasul si zona... umbroasa laughing, trebuie sa iei tratament impotriva parazitilor intestinali. Eu as spune sa iei Wormex dar nu stiu ce paraziti ai (probabil limbrici) si nu cunosc detalii despre alergiile tale, daca ai. Dar de asta ai medic de familie, pe baza analizelor, el poate sa iti prescrie o reteta, nu ai nevoie de medic specialist. Recomandabil e sa nu mai mananci dulce macar pe perioada tratamentului medicamentos, si sa mananci mult usturoi..asta e. In doua saptamani de Zentel nu avea cum sa-ti treaca, tratamentul e de o luna, macar.

| RAY explică (pentru valentingb):

Multumesc,nici fructe deloc dulce?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil viermisori, dar sa stii ca poti sustine ca nu ai viermisori doar daca ai facut cinci coproparazitologice consecutive si sunt toate negative

| RAY explică (pentru Brigaela):

Am facut doar unul, crede-ma ca m-am saturat de mancarimi nazale

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te cred, dar trebuie sa mai faci analize pentru a depista ce fel de viermizori ai. iei Zentel oarecum in orb si ai luat cam putin sa te vindeci, dar ma gandesc ca trebuia sa simti o mica ameliorare. Asociaza si un antihistaminic, de tip Aerius, ar trebui sa iti mai amelioreze simptomele

| valentingb a răspuns:

Fara prajituri, ciocolata, zahar, inghetata, sucuri acidulate (toata viata, te poti lipsi de el, creeaza probleme oricui, si exista sucuri naturale ca Santal, mult mai delicioase. Orice regim alimentar exclude bauturile acidulate, deci e clar ca nu-s bune). Fructe poti manca, dar nu neaparat mere, portocale, lamai, struguri, pentru ca au un continut acid. Banane, asta-i baza.
In rest, usturoi, si mancare de toate felurile, nu doar carne, nu doar legume/salate, ci cate putin din toate. Pentru o viata sanatoasa.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Du-te la doctor.
Poate ai hemoroizi.