| FloAlexG a întrebat:

Salut am o înțepături in partea stanga sus dureri de mana si picior, am fost la control la ekg la ecografia la inima, analiza la sânge și pulmonare, si totul este ok, trebuie sa mentionez ca cam am probleme cu stresul si cu ipohondria, ce pot sa ma fac, nu simt mereu aceste simptome dar pe marea parte a zilei le am deoarece muncesc in strainatate si imi este frica sa nu mor pe aici si ma gandesc întruna

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Problema ta, cel mai probabil, se poate asocia cu psihicul. Este foarte important sa te relaxezi. Spune-mi te rog daca la analize ti-ai masurat si nivelul calciului si al magneziului din sange ( daca da, ce valori au avut)? Poate ar trebui sa iei ceva calmante, pe baza de plante, care sa te ajute sa te linistesti. Pana la urma de ce sa mori? Doar chiar tu ai spus faptul ca toate analizele ti-au iesit bune! In privinta ipohondriei, de ce nu apelezi la ajutor specializat ( psiholog)? Ipohondria este doar in capul tau. Totul tine de tine! Prin panicare nu faci altceva decat sa iti provoci alte simptome si tot asa. Senzatie de nod in gat nu ai avut?

| FloAlexG explică (pentru iulian1302):

Analizele au fost făcute acum o lună jumatate si le am acasa, nu ma pot relaxat deloc, trăiesc cu gândul ca am ceva constant

| iulian1302 a răspuns (pentru FloAlexG):

Mergi la un psiholog! Te va ajuta foarte mult!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa scapi de acest stres, intoarce-te acasa!
Cat despore murit, poti murii la fel de usor si simplu si acasa, ca nimeni nu-i nemuritor.
Din pacate, esti ipohondru si asta duce cu timpul al paranoie.
Daca ai ajuns aici, deja cu boli inchipuite, atunci este bine sa te opresti si sa te introci ide urgenta in tara, sa faci ceva simplu si fara pericol, ca sa elimini stresul.
Mai bine castigi mai putin, dar esti mai sanatos la cap!

| FloAlexG explică (pentru Violleta2022):

Cred ca asta voi face, multumesc!