| Robertwdr2008 a întrebat:

Salut, am o întrebare am o carie care nu a ajuns la nerv și vreau să știu dacă o să doară când o să curețe caria cu freza, adică dacă voi simți ceva când se va curăța caria (toată lume spune ca nu doare deloc dar nu știu dacă să îi cred).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Chiar daca nervul nu e afectat ti se face anestezie locala, nu se risca nimeni sa te misti pe scaun in timp ce curata din cauza durerii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu doare si nu vei simti nimic la stomatolog, fiindca iti va face injectie inainte sa se apuce de lucru, pe acel dinte.

| Robertwdr2008 explică (pentru Violleta2022):

Dar poate fii și cazul în care nu trebuie injecție?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertwdr2008):

Sigur ca se poate si fara injectie, trebuind doar sa-i spui medicului acest lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți face anestezie și nu te doare.

| Robertwdr2008 explică (pentru suntserios):

Și dacă medicul decide să facă fără anestezie o să doară?

| suntserios a răspuns (pentru Robertwdr2008):

Daca doare ii spui si o sa iti faca anestezie.
si eu am mai avut interventii superficiale la carii foarte mici la care nu mi s-a facut anestezie si nu am simtit absolut nimic

| Robertwdr2008 explică (pentru suntserios):

Eu am o carie mare și de-aia spun să nu mă doară

| suntserios a răspuns (pentru Robertwdr2008):

Daca ai o carie mare iti va face anestezie

| dullcat a răspuns:

Din moment ce toata lumea spune ca nu doare, ti se pare ca este o conspiratie impotriva ta sau ce? laughing Inseamna ca asa este, nu ca lumea isi bate joc de tine.Vei afla pe propria piele dupa ce incetezi sa repeti intrebarile, cuprins de frica, si mergi la cabinet sa-ti rezolvi problema.Bafta.