| Cristi1222 a întrebat:

Vinerea trecută am fost la dentist pentru o carie. I-am spus ca ma durea din când în când și a decis oricum nu îmi scoată nervul pentru ca era mica caria și a ajuns doar la dentina. Mi-a pus plomba, ca să fiu sigur ca nu se desprinde sau ceva nu am mâncat la ea aproape toată ziua. Seara când am încercat sa mananc un corn ma durea când încercăm sa mestec. Și ma doare doar când încerc sa mănânc, în rest nu ma doare deloc, nici la frig, nici la cald. Eu nu cred ca e de la nerv, dar cred ca o sa îl scot oricum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Este bine sa pastrezi cat mai mult dintii pe care ii ai, nu renunta cu asa mare usurinta la ei. Cariile se trateaza. De ce sa scoti dintele daca radacina este sanatoasa? Daca ai "pauze" in dantura, dintii migreaza in timp si pot apare altfel de probleme. Cazul tau este simplu: daca maine te doare, mergi din nou la dentist si spune-i. Poate ar fi bine sa te interesezi si despre dentist, sa fie ok.

| Cristi1222 explică (pentru crud):

Ai dreptate aici.