| Ionut121208 a întrebat:

Salut,am o intrebare care nu pot sa zic ca ma macina,dar sunt foarte curios:
daca scriu cu mana stanga,mananc cu stanga,folosesc scule(gen toporaș,cuțit,patent,ciocan etc) tot cu stanga,insa folosesc mouse-ul cu dreapta, am cateodata reflexul de a folosi dreapta(mai ales cand ma bat cu unu). inseamna ca sunt stangaci sau din ala care le foseste pe amandoua(nu mai stiu cum se numeste)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ești stângaci. Dar și un stângaci mai folosește și mâna dreaptă pentru unele operații.

| mihai69 a răspuns:

Ambidextru.

| VoidEternal a răspuns:

Daca scrii cu mâna stângă ești stângaci. Și eu sunt la fel și mouse-ul tot cu dreapta îl folosesc.

| raMLesS a răspuns:

Pai de-aia ai 2 maini, sa le folosesti pe ambele, daca folosesti dreapta in anumite activitati nu inseamna ca esti dreptaci sau ambidextru, inseamna ca o folosesti pentru ca ai 2 maini laughing
Mana ta dominanta e aia cu care ai cea mai mare dexteritate, tot in ea ai si cea mai mare forta.
Daca scrii cu stanga si cu dreapta nu, inseamna ca aia e mana ta dominanta.

Răspuns utilizator avertizat
| MotoBlitz a răspuns:

Bănuiesc că te vrei sa faci referire la ambitextru, dacă nu știi să scrii cu ambele mâini nu ești ambitextru. Dacă poți să ții o sacoșă în mâna dreaptă și să scrii cu stânga înseamnă că ești normal. Oricine poate face ce ai scris mai sus, așa că nu ești special.

| popescuhertz a răspuns:

Nu este neaparat un semn ca esti stangaci sau ambidextru daca folosesti mouse-ul cu dreapta, dar poate fi un semn ca ai dezvoltat mai multa dexteritate in mainile dreapta. In general, stangacii sunt mai degraba persoane care sunt mai abile cu mainile stanga in toate activitatile, in timp ce ambidextri sunt persoane care sunt capabile sa foloseasca ambele maini cu aproximativ aceeasi dexteritate. Daca ai reflexul de a folosi dreapta in anumite situatii, poate fi deoarece ai dezvoltat mai multa dexteritate in aceasta mana prin antrenament sau experienta. In cele din urma, important este sa gasesti cea mai confortabila metoda pentru tine de a face anumite activitati si sa te simti confortabil cu alegerile tale.