| tesland a întrebat:

Salut.
Am o intrebare.In urma cu aproape o luna de zile mi-am rupt mana, doctorul mi-a pus diagnosticul de fractura cominutiva epifiza distala radius drept, mana e mobilizata in aparat gipsat timp de 6 saptamani de zile.Nu mi s-a facut operatie, mi s-a intins (mana) as vrea sa stiu daca dupa 6 saptamani mi se reface mana complet. Ce exercitii de recuperare imi recomandati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Geordan a răspuns:

Salut, ca si kinetoterapeut iti pot GARANTA ca mana se va reface complet!winking
Exercitii sunt multe. cel mai bine este sa mergi sa stai de vorba cu un kinetoterapeut sa-ti EXPLICE (vizual) ce exercitii ai voie si ce nu ai voie (la inceput se EVITA rotatiile)... si orice exercitiu pe care il faci. trebuie sa il faci FARA DURERE (poate sa fie o jena usoara dar sa nu DOARA grav)

Ca si exercitii : Flexie/extensie pumn, flexie/ extensie cot, inversie/eversie, miscari de lateralitate in articulatia pumnului si altele!
Ce recomand eu: Contractie IZOMETRICA sub ghips (incordezi muschii de la mana ca si cand ai strange ceva in mana) tii 3 secunde contractie si 3 secunde relaxare. apoi 4. si tot asa. pana la un 10 secunde
Sper ca ti-am fost de folos!
Multa sanatate!

1 răspuns:
| Onn3 a răspuns:

Normal ca se reface.Poi cat mai multa miscare cu mana, cel mai bun exercitiu e sa indoi de la cot mana si apoi iar sa o intinzi si rotatii de articulatie