| Anonimus12368j8 a întrebat:

Salut,am o intrebare, mereu cand vin de la scoala asta se intampla la ora 2. Câteodată mă pun să dorm si cand ma trezesc am o stare foarte proasta, mă simt foarte prost, aveti idee de ce se intampla asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avem nevoei de mai multa informatie!
Cate mese ai pe zi si ce manaci la fiecare?
Cate ore dormi pe noapte?
La ce ora este culcarea de noapte si scularea?

| Anonimus12368j8 explică (pentru Violleta2022):

In general mic de junul il iau la ora 10 fiind la scoala mi se face foame..pranzul il iau pe la 3 si cina câteodată nu o mai iau deoarece mănânc prostii pe afara si mi se potolește foamea
In general ma culc la ora 23 și trezirea in timpul saptamanii este la ora 9 30

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Tu nu incepi scoala la 8 dimineata?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Nu inteleg chestia asta cu mancatul porcariilor pe afara.
Ce anume mananci?
Te hranesc vecinii, sau cum mananci porcarii?

| Anonimus12368j8 explică (pentru Violleta2022):

Nu la noi in localitate este un program foarte prost sunt clasa a 8 a si incep la ora 11 și termin la ora 2 dupamiaza 3 ore de scoala...

| Anonimus12368j8 explică (pentru Violleta2022):

Chipsuri,dulciuri si tot felul cumpărate de mine evident

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Scoala doar 3 ore pe zi? Esti la sat?
Pai ce examen de capacitate o sa dati voi, daca nu invatati nimic?

Deci, scularea trebuie sa fie la 7-8 dimineata si culcarea la maxim 10, ca sa dormi 8-9ore de noapte, care sunt vitale creierului si organelor interne, sa te refaci si sa te dezvolti.
De hrana ta zilnica DEPINDE cresterea si dezvoltarea ta sanatoasa si armonioasa.
Mancand porcarii nu ai nici o sansa sa te dezvolti santos si evident ca nu dormi normal si nici corect, odata ce nu esti deja in pat la 10 seara, cand incepe sa se produca anumiti hormoni, vitali creierului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Porcariile astea nu mai trebuiesc mancate, fiindca nu sunt sanataose si dupa cum spuneam, nu cred ca esti nici dezvoltat pentru un baiat de 14-15 ani, asa-i?
Ce inaltime si greutate ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am 168 si 62 kg

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau sa-ti spun, dar esti destul de micut si foarte slab.
Vad ca deja ai probleme cu sanatatea, fiindca corpul si creierul deja iti arata ca nu mai pot duce ritmul asta nesanatos de viata si nici mancarea nesanatoasa si insuficienta.
Cresterea si dezvoltarea sunt incetinite, inclusiv a organului genital. Ai grija ca ala isi inceteaza cresterea in jurul varstei de 16 ani, chiar daca tu mai poti creste in inaltime pana la 18 sau chiar 20.
Deci hrana sanatoasa si odihna trebuie sa fie prioritare in viata ta, acum, cat esti in crestere si poti schimba ceva, ca la incetarea cresterii, nu mai poti face nimic.

| Ella66 a răspuns:

E greu sa gasesti un diagnostic punand intrebari pe net. Mai bine mergi la un medic, ii spui ce ai si se va rezolva mai repede asa. Pe net poti crede ca ai ceva mai rau si de fapt sa fie totul ok