| Andrei200300 a întrebat:

Salut,am o întrebare, o apasare, de vreo 4 ani de zile respir ciudat, îmi vine mereu sa casc ca să pot simți aerul necesar,eu am și polipi și pe nas nu pot respira,mereu îmi vine sa casc, am fost la plămâni,totul bine,am fost la inima, la inima din cauza stresului am uneori tahicardie, mai ales când sunt stresat sau ma gândesc ca as avea vreo boala,nu mai pot,eu am plecat în străinătate și stau pana în decembrie, oare ce ar fi? mi-au zis unii ca poate e hiperventilatiie, poate sunt ipohondru,ca mereu ma gândesc la boli, ca am cancer și altele, am 20 de ani, ce sa ma fac ca nu mai pot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Daca ai polipi iti este mai greu sa respiri, e normal. Senzatia de care spui poate fi si de la rinite, sinuzite, deformari ale coloanei vertebrale, la fete de la sutien/bustiere/corsete, corsetele medicale pentru coloana. Tu cred ca nu ai nimic pe tine care sa te tina asa strans la piept.

In general, ariseste camera, stai cu geamul deschis mai mult (cu plasa de tantari pusa bine ca sa nu ai alte neplaceri), iesi si plimba-te in aer curat cand ai timp si bani. Daca te-ai dus la munca, sa nu ridici multe greutati, chiar daca nu ti-au gasit nimic la inima, sunt unele munci care cer rezistenta la efort si nu le pot face toti. Daca te suprasoliciti poti sa ai senzatia de lipsa de aer. Nu face sport pana nu mai poti, indiferent de care.

| GainushaOparita a răspuns:

E posibil sa ai "sleep apneea", daca ai vreun fel de asigurare de sanatate unde estimergi la medicul de familie si iti va da un test (trebuie sa porti un aparat o noapte). Sanatate iti doresc.