| florin926481f a întrebat:

Salut, am o masea cariata, are ca un fel de gaura pe jumatate din ea, maseaua e intreaga.
Intrebarea e daca se va pastra asa pana voi ajunge la dentist, nu vreau sa o scot.Am programare peste 3 saptamani pentru ca are programari si nu ma poate ajuta mai devreme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

Nu ti.o scoate. Cel mai probabil iti va scoate nervul, o sa o curete si iti va pune o plomba fie definitiva fie doar din ciment din acela temporar. Si eu am avut probleme la 2 măsele si m.am dus la un doctor stomatolog si mi-a spus sa fac extractie adica sa le scot( asta mi-a zis cand m.a consultat, si m.am dus la altcineva si mi le.a salvat si de vreo doi ani nu am probleme deloc. acum depinde si la ce medic te duci..Eu iti recomand sa te duci la cineva tânăr. Daca te doare tare poti sa iei nurofen express, cedează durerea cat de cat. Incearca sa nu mai umbli la ea, cand te speli pe dinti da încet in acea zonă sa nu starnesti nervul ca sa nu te sâcâie.

| florin926481f explică (pentru aaanamariaaa):

Exact asa s-a intamplat, scos nervul si pus pivot, acum am o masea ca inaintehappy

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Poate da, poate nu... fa jurnalul evoluției și o sa afli.

| alina2k18 a răspuns:

Pai caria aia s-a format in ani de zile deci mai duce 3 saptamaniwinking
Dupa ce se apuca dentistu sa ''sape'' in ea vezi ce ramane din ea, oricum e necesar sa faci si o radiografie ca nu poate sa vada doar asa clinic ce e inauntru si cum e radacina.

| christall a răspuns:

Sa mananci in partea cealalta si cu grija sa o protejezi pana atunci ca sa nu se sparga.

| Sunshine123 a răspuns:

Este posibil să se păstreze așa dacă ai grijă la ce mănânci. Îți recomand să faci o pauza cu dulciurile și sucurile fie ele carbogazoase sau nu pentru că tot au un conținut ridicat de zahăr. Dacă fumezi ar fi bine să mai reduci țigările pe care le fumezi macar până ajungi la dentist.