| Aly_Alyn_2001 a întrebat:

Salut, am o mica problema (cred), si m-am gandit ca poate o voi rezolva in acest mod.
Problema mea este ca oricat de suparat sunt nu pot varsa lacrimi, imi vine sa plang dar nu pot pur si simplu.
Acum 2 ani, fratele meu a plecat in Germania si eu locuiesc acasa cu parintii, parintii mei sunt si ei necajiti, dar nu pot sa zic si ca sunt perfect sanatosi (fizic), mai ales tata.
E, acum 2 ani cand a plecat fratemeu, la munca, desigur, am plans foarte tare si de atunci nu am mai reusit sa vars nici-o lacrima, fie ea de durere sau suparare. De ce? Doresc sa mai mentionez si ca, tot de atunci, am inceput sa ma imbolnavesc mai mereu, adica saptamana trecuta am fost a 4-a oara racit in 2 luni, in fiecare zi am o durere de cap si. pur si simplu nu ma simt bine.
Ma regasesc cateodata in PC, neavand o " bicla " sau alte obiecte distractive pentru un pubertar si nu prea ies pe afara, adica vine un prieten care-mi este vecin la mine, si asa ma mai distrez eu cateodata si nici nu prea ies pe afara, pentru ca nu am ce face, pur si simplu sa stau, mi se pare ciudat... La scoala iar la fel, nu am prieteni pentru ca am o mica problema si din clasa I toti colegii s-au purtat " altfel " cu mine si nah. Sper sa gasesc pe cineva care sa imi spuna ce am?! " Dau funda ".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheFragranceMaster a răspuns:

O mare 'inteligenta' spunea ca daca viata iti da doar lamai fa-ti limonada! La mine n-a mers si se pare ca traiesti aceeasi dilema.
Problemele de sanatate te pot afecta puternic dar ce poti face, asta-i viata; te nasti norocos sau nu!
Am inteles, nu ai prieteni; intra pe net, gasesti o gramada de site-uri unde poti intra in contact cu alti oameni!
Un oras mic? acum doar cauti scuze, ai nevoie de sala? alearga in fiecare zi 1-2km si mareste constant distanta, te vei simti mai bine! Programarea o poti invata singur, zeci de mauale si cursuri gratuite.Ti-am sugerat o limba straina nu pentru utilitatea ei(nu ma intelegi!)ci pentru a tine creierul ocupat(valabil pentru toate sugestiile), daca cum spuneam prima data te pocnesti cu un ciocan peste degete pariez ca uiti de durerea de masea!
Eu am un singur joc care ma scoate(de cele mai multe ori din pasele proaste), Counter-Strike. Tehnica mea e simpla(nu joc online):pun vreo 10-15 robotei sa vina dupa mine dar le iau toate armele si ai un joc cu zombi suparati si haiosi care te vineaza, ma amuza intotdeauna, dupa o jumatate de ora am uitat de ce eram suparat!
Apuca-te sa inveti, studiezi Sah, iti va ocupa toata viata!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Faptul ca nu plangi nu trebuie sa te ingrijoreze. Poate te-ai maturizat sau poate te-ai calit.Sa stii ca nu totdeauna plansul te linisteste, uneori te devasteaza.Totusi n-ar fi rau sa apelezi la un psiholog,

| MistretulPufos a răspuns:

Te imbolnavesti pentru ca nu ai un sistem imunitar bun, sentimentele si emotiile tale sunt din cauza varstei, ai putea sa mergi pe-afara mai des, pentru partea cu lacrimi, nu vad care e problema, taie ceapa laughing

| TheFragranceMaster a răspuns:

Am solutia, extrema:un ciocan arzi una peste degete si gata, plingi ca un sugar!
Asta a fost gluma, nu m-am putut abtine!
Esti in depresie, solutii sint multe(eu cad de 2-3 ori pe an,am experienta)!
Mica ta problema e mare si poate deveni periculoasa!
Astea nu sint recomandarile mele ci ale expertilor:
evita sa ramai singur,sport - care include mult efort transpiratie(se elibereaza un hormon care te face sa te simti bine-endorfina),nu asculta muzica trista, invata ceva nou-o limba straina, un joc, programare, orice te solicita la maxim.

| Aly_Alyn_2001 explică (pentru TheFragranceMaster):

#mira Nu stiu daca m-am calit sau nu, pur si simplu nu mai stiu ce sa fac, ma gandesc ca poate daca as plange m-as mai linisti putin, si treaba cu psihologul... Pai treaba este ca nu sunt bani, adica tata nu lucreaza, mama nu lucreaza, avem doar acel " ajutor social " si este foarte greu si cu ala, 3 membrii - 300lei/luna+ 100Euro care mai trimite fratemeu, mama nici in momentul actual nu a reusit sa stranga suficienti bani pentru a-l duce pe tata la un doctor, dar mai ales si pe mine. Sunt necesari in jur de 1. 000Lei doar sa-l scoata la pensie, doar asa ar putea sa il duca la doctor, altfel necesita peste 2.500 lei, bani care in momentul actual nu sunt. Stiu ca asta nu ar trebui sa ma preocupe pe mine (banii) pentru ca " banii nu aduc fericirea ", dar totusi o intretin.

#TheFragranceMaster Pentru 15secunde m-am simtit mai fericit cand am citit gluma laughing.
Nu stiu daca sunt in depresie, o sa incerc sa vorbesc cu mama despre asta dar nu cred ca o sa rezolv ceva, pentru ca nu prea da interes, zice ca sunt copil si nu ar trebui sa ma intereseze dar treaba este ca, chiar nu ma intereseaza dar totusi sunt implicat fiind un membru al familiei, cum as putea sa fiu nepasator in timp ce tatal meu devine din ce in ce mai rau, si asta nu zic ca ma bate/alte chestii, zic ca nu poate merge, ca un inceput de paralizie... Si da, am fost cu el la foarte multi doctori, si psihologi si psihiatri si au spus : "Toate vin de la cap".
Nu stiu daca e mare sau nu (problema), stiu doar ca nu mai suport asta. nu pot evita sa raman singur pentru ca nu am prieteni si nu am unde ma duce, eu sunt din Bailesti, si este un oras foarte mic, nu am un loc unde sa practic un sport anume, nu am pentru ce sa invat o limba straina avand in vedere ca stiu deja 3, care sper ca macar una sa ma ajute in viata, programare? Unde? Un joc... nu prea am ce juca...

| TheFragranceMaster a răspuns (pentru Aly_Alyn_2001):

O mare 'inteligenta' spunea ca daca viata iti da doar lamai fa-ti limonada! La mine n-a mers si se pare ca traiesti aceeasi dilema.
Problemele de sanatate te pot afecta puternic dar ce poti face, asta-i viata; te nasti norocos sau nu!
Am inteles, nu ai prieteni; intra pe net, gasesti o gramada de site-uri unde poti intra in contact cu alti oameni!
Un oras mic? acum doar cauti scuze, ai nevoie de sala? alearga in fiecare zi 1-2km si mareste constant distanta, te vei simti mai bine! Programarea o poti invata singur, zeci de mauale si cursuri gratuite.Ti-am sugerat o limba straina nu pentru utilitatea ei(nu ma intelegi!)ci pentru a tine creierul ocupat(valabil pentru toate sugestiile), daca cum spuneam prima data te pocnesti cu un ciocan peste degete pariez ca uiti de durerea de masea!
Eu am un singur joc care ma scoate(de cele mai multe ori din pasele proaste), Counter-Strike. Tehnica mea e simpla(nu joc online):pun vreo 10-15 robotei sa vina dupa mine dar le iau toate armele si ai un joc cu zombi suparati si haiosi care te vineaza, ma amuza intotdeauna, dupa o jumatate de ora am uitat de ce eram suparat!
Apuca-te sa inveti, studiezi Sah, iti va ocupa toata viata!

| iloveteenwolf a răspuns:

Fiind adolescent emotiile sunt mai tari, probabil esti inca afectat din cauza plecarii fratelui tau, iar la scoala nu iti face probleme incearca sa fii mai extrovers, incearca sa te relaxezi si sa fii mai optimist, stiu ca iti este greu cu problemele pe care le au parintii tai dar trebuie sa treci peste.
pentru problema ta nu trebuie sa iti faci griji.
iar cand esti suparat incearca sa te linistesti intinde-te in pat si incearca sa plangi sau du-te la doctor pentru ca ai putea sa ai probleme la glandele lacrimale
Sper sa te fii ajutat!