| Ghoststeam a întrebat:

Salut,
am o pata rosie cam de 1 an de zile pe picior, chiar in zona inghinala cu care nu am avut nici un fel de problema pana in prezent. Tot cam de un an de zile si-a mentinut dimensiunea, maxim cat o guma de sters de creion, dar recent a inceput sa se extinda iar acum este cat o moneda. Pana acum nu am vazut si alte pete prin zona, nu ma mananca, nu ma ustura sau alte simptome, doar ca e zona decolorata si mi-e frica sa nu se extinda sau sa fie ceva grav. Daca aveti nevoie va pun la dispozitie si o poza. Sper sa imi dea un sfat vreun dermatolog ceva, sunt curios despre ce e vorba si ce pot face ca sa scap de aceasta pata. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect şi de simptomatologie!

În mod evident, este vorba de o afecţiune dermatologică ( probabil o dermatită ), dar pot fi diverse posibilităţi : vitiligo, dermatita/eczema atopica, psoriazis, neurodermita, keratoze actinice, pitiriazis/tinea versicolor, etc.

Trebuie să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru stabilirea/confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| cookie01 a răspuns:

Cred ca e o eczema. Nu pot garanta, dar din cate zici asta pare. Am avut si eu multe de astea (insa tot reapar). Eu am folosit 2 creme alternativ: hidrocortizon si travogen. Cel mai sigur e sa te vada un medic.