| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salutare am nevoie de ajutor urgent
Am 15 ani sunt băiat
Recent de acum 1-2 zile până astăzi în prezent am mâncărimi in zona intima spre partea standa in interior sa zic așa adică langa penis.
Mă ustură și mă mănâncă.
Nu știu din ce cauza dar bănuiesc ceva acum poate îmi spuneți voi din ce cauza... m-am plimbat mult cu bicicleta și cred că frecam fix cu piciorul stâng în partea intima de șaua biciltei sau potea că m-am scărpinat...din ce cauza sa am aceasta problema?
Menționez că am destul de mult par acolo și na poate asta a declanșat asta împreună cu bacteriile prin frecare sau mai știu eu ce.
Eu o zona roșie o pata de circa 2-4 cm 2 adică 4 pe 4 pe piciorul stâng spre penis spre interior

Ce sa fac ca-să îmi treacă? Și să nu rămână semn/urma?
Cu ce să mă dau?
Rămâne semn/urma și se va vedea urat?
Este grav?
Cat de repede îmi va trece?
Va rog să mă ajutați și să îmi răspundeți

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GeorgeFlorin2003 a răspuns:

Salut! Exact așa pățesc si eu. Transpir foarte tare acolo si când merg, când se frec picioarele unul de altul, se produce o iritație acolo si ustura tare. Pe mine ma ustura la coapsa. Foarte aproape de testicule. Organele genitale nu ma ustura deloc. Cel mai probabil te ustura din cauza transpiratiei excesive acolo si din cauza frecării. Cel mai bine e sa te duci la medic si sa îi spui problemele suferite ca el știe mai bine ce probleme ai si cum sa te trateze. In mod normal, cum fac si eu, ma spăl bine de tot in zona aia unde ma ustura si îmi dau cu crema. Nu te lăsa usturimea imediat, dar sa nu mai faci mișcări bruște, sa stai relaxat, cu picioarele ușor depărtate, pana scapi de usturime. Exact așa sunt si eu

| Lucaaragiale23 explică (pentru GeorgeFlorin2003):

Cu ce crema să mă dau? De care ori și când? Cum? De galbenele e ok?

| GeorgeFlorin2003 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

E perfecta, si eu mi-am dat cu crema de galbenele. Poti sa iti dai si cu nidoflor, este un unguent bun

| Lucaaragiale23 explică (pentru GeorgeFlorin2003):

Ok mersi mult mă panicasem

Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Mergi la medic, sigur sunt bacterii și dacă este pată este zona afectată. Vei primi o cremă potrivită și nu rămân semne. Ar fi bine să scurtezi părul de acolo și să te speli des. Poartă lenjerie albă de bumbac și nimic colorat, schimbă-te o dată pe zi. Numai bine!

| Lucaaragiale23 explică (pentru Caro34):

Ce zici daca dau cu crema de galbenele este ok? Și să tai parul?
Cu lenjeria mă schimb in fiecare seara când fac duș dar transpir pe parcursul zilei...
Deci daca as da cu creme de galbenele nu ar rămâne semn?
Sau si chiar daca nu asta da cu nimic sunt șanse să rămână semne?

| Caro34 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Problema nu este semnele ci faptul că, crema de galbenele nu te ajută la mâncărime! Apoi cred că acolo ai o eczemă produsă de bacteriile care iubesc umezeala și culorile închise ale lenjeriei intime! Mergi la medic neapărat ca să te vindeci complet. Ce faci tu este o prelungire a stării ce deja ai cronicizat-o. Numai bine!

| Adyiasi96 a răspuns:

In primul rand fa un dus (si spala zona respectiva). Dupa ce iti va trece e bine sa-ti razi parul pubian ca e mai igienic.
Dupa ce speli zona respectiva imbraca haine curate (chiloti, pantaloni).
Daca ai spirt in casa (da, stiu, doare) toarna un pic pe o bucata de hartie igienica sau servetel curat si da un pic pe zona iritata.
Incearca pe cat posibil sa NU te ma scarpini si sa NU faci miscare (mers mult, biclicleta etc) vreo 2-3 zile pana ce iti trece.
Daca chilotii te strang sau incomodeaza incearca sa nu ii porti 1-2 zile (asta daca porti pantaloni care nu permit sa se vada ca nu ai chiloti).

| GeorgeFlorin2003 a răspuns:

Mie mi-a rămas semn acolo, dar nu ma deranjează, prefer sa am un semn acolo si sa nu ma mai usture

| Lucaaragiale23 explică (pentru GeorgeFlorin2003):

Ok...știu că nu e vizibil de lume, dar arată urât acel semn?
Asta e o mâncărime poate lăsa sau nu semne?

| GeorgeFlorin2003 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Depinde cum te simti cu el acolo. Incearca sa te duci la medic. Semnul poate aparea in functie de usturimea pe care o ai. Daca e mai mare, ai semnul mai mare. In general, ai pielea mai inchisa putin in zona acolo, dar nu ar trebui sa te deranjeze, atata timp cat nu te ustura

| Ionution588 a răspuns:

Daca vrei sa discuți mai multe despre întrebarea de mai devreme dă-mi un mesaj. Sunt nou aici si nu îți pot da eu. Sa stii ca as putea sa iti dau niște sfaturi utile in caz in care ai vrea sa discuți sau sa știi mai multe detalii despre cum sa decurgă totul bine. Știu ca a te opri nu e o opțiune pentru tine