| Tzigaret a întrebat:

Salut..am o problema, acum 3 luni am inceput un regim alimentar cu carbohidrati, nu am stiut ca carbohidratii cresc glicemia si am continuat cele 3 luni.
Acum insa am aflat despre asta si mi-am facut glicemia de dimineata era 104, de vreo 5 zile incoace este tot asa dimineata pe nemancate, iar in timpul zilei dupa masa creste cam pana la 125 130, am baut ceaiuri cu scortisoara si frunze de afine dar nu prea scade glicemia mare lucru.
Am mai avut chestia asta cand mancam multe dulciuri si imi crestea glicemia, dar ma opream si in 2 zile mi se regla glicemia si era undeva la 90 95 dimineata pe nemancate.
Acum de vreo 5 zile tot asa e..peste 100 si n am mai bagat dulciuri, mai mananc doar paine alba cam 2 felii pe zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AYKSSSSSSS a răspuns:

Salut!
O valoare a glicemie (dimineața, după 12 ore de nemâncat) situată între 100 și 125 mg/dl se definește ca prediabet. Astfel corpul tău a dezvoltat o anume rezistență la insulină, dar glicemia nu e suficient de mare pentru a diagnostica diabetul.
Prediabetul nu este o afecțiune medicală de ignorat pentru că în 50% dintre cazuri evoluează în diabet în următorii 10 ani. Diabetul de tip 2 este o boală potențial fatală, dar tratabilă. Poate duce în timp la boli cardiovasculare, demență, orbire, amputarea membrelor etc.
Totuși prediabetul este reversibi! Nu o să poți să îți scazi glicemia pe loc. O dată ce ai prediabet s-ar putea să dureze luni s-au ani să îți scazi glicemia medie.
Ca să confirmi că ai prediabet, s-ar putea să ai nevoie de niște analize de sânge în plus. Hemoglobina glicată masoară glicemia medie în ultimele 2-3 luni. Glicemia poate crește temporar din multe cauze și de aceea testul glicemiei dimineața, pe nemâncate, poate fi irelevant uneori.
Dacă se dovedește că ai prediabet trebuie să iei acest lucru în serios. Poți să îl lași să avanseze în diabet sau să îl controlezi. E alegerea ta!
Dacă vrei să îl controlezi, poți încerca:
-exerciții fizice regulate
-limitarea consumului de carbohidrați (încearcă alimante care chiar dacă sunt bogate în glucide, au un indice glicemic mic- de ex. fructe). Înlocuiește pâinea albă cu pâine neagră!
-Nu fuma!
-Slăbește dacă ești supraponderal. Obezitatea e cel mai important factor de risc pentru diabet de tip 2.

Succes
pa pa paaaa.

| Brizbriz a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

Prediabet... LUL
sperii omul de pomana

intrebarea e de unde stie ce glicemie are?
ca rahatelele alea care iau glicemia din buricul degetelor nu sunt bune de nimic, pentru ca la extremitati, INTOTDEAUNA glicemia e mai mare

si eu am crezut ca, chiar am diabet, tocmai d'aia si cand mi-am facut analize de sange, luate din vena, nu din buricul degetului si mi-a iesit glicemia foarte normala, asta dupa ce beau la sucuri dulci IN DRACI, iar de atunci nu m-am mai intepat... DEGEABA

deci, inainte de a o da pe calugarie alimentara, ce ar fi sa isi faca intai analize de sange, si dupa aia sa intre in panica si sa nu mai manance nimic... BUN

| AYKSSSSSSS a răspuns (pentru Brizbriz):

De aceea i-am recomand și eu analize suplimentare. Ideea e că o așa glicemie după 12 ore de nemâncat e cam mare. Asta nu înseamnă că va muri, dar e un semnal de alarmă.

P.S. Tzigaret nu am vrut să te sperii sau ceva. Probabil nu ai diabet și chiar dacă ai avea ai putea trăi mult și bine până la 70 de ani. Dar numele tău Tzigaret--->Țigaretă-Tigară spune multe happy
(Tigara+diabet=craniu)

| Brizbriz a răspuns (pentru AYKSSSSSSS):

Da, analizele sunt foarte recomandate, mai bine sa fie sigur ca nu are nimic