| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Salut.Acum 3 luni am fost la strand si am facut otita.Doctorul mi-a prescris un tratament cu antibiotic klacid 500mg si protectie gastrica.Ideea este ca acel antibiotic imi dadea un gust amar in gura si ma simteam foarte rau de la el. Dupa 2 3 zile,otita mi-a trecut si am hotarat sa nu-l mai iau, desi antibioticul era pentru 7 zile.Nu trece mult timp si imi apar niste depozite albe pe centrul limbii, care probabil sunt din cauza bacteriilor proaste din stomac.Recent,acum 2 saptamani,am fost la medicul de familie care mi-a prescris klacid 250, deoarexe aveam o tuse. Dupa terminarea antibioticului limba nu a mai fost alba pentru 2 zile, apoi iarasi s-a albit.Am luat cutia de pansament gastric in mana si am citit ca trebuia sa continui probioticul inca 7 zile de la terminarea antibioticului.
A mai trecut cineva prin asta? Ce este de facut nu mai suport.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consuma iaurt sau lapte acru timp de o saptamana. Sunt cele mai bune probiotice cand iei antibiotice orale.
Mai mult ca sigur vei reveni deja in cateva zile.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru Bula):

Pai cum se vor forma bacteriile bune, daca bacteriile proaste le-au luat deja locul?

| ALGator a răspuns:

Care e problema ta, că nu rezulta din ce scrii? Că ai limba albă?

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ALGator):

Da.De cand am intrerupt acel antibiotic am limba alba(din cauza bacteriilor proaste care s-au format in stomac).

| ALGator a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Ia probiotice care or fi ele si nu-ți mai bate capul ca nu ai nimc.
E vorba de flora intestinală care poate avea probleme de la antibiotice și nu numai.
Nu e nevoie sa stai la pat. Nu ai nimic.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ALGator):

Deci.Antibioticul ucide toate bacteriile din stomac(atat bacteriile bune, cat si cele rele). Bacteriile bune sunt intr-o proportie de 85%, iar cele rele 15%.La mine s-au format cele rele in loc de cele benefice.Aceasta este cauza limbii albe.Nu pot lua probiotic, deoarece s-au format deja bacteriile rele.

| ALGator a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Parcă acidul clorhidric din sucul gastric împiedica migrarea bacteriilor din intestine (nu din stomac, unde e un mediu acid) inspre gură. In plus, sr fi un traseu prea lung ca bacteriile sa o ia înapoi din intestine ca sa ajungă in gura. Pe ce te bazezi?
Pe ce te bazezi cand lansezi proporțiile astea de 85% etc? Ai măsurat?

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ALGator):

Am citit pe net.Ma rog, ideea e ca bacteriile benefice trebuie sa fie intr-o proportie mai mare.
Dupa cum ti-am zis mai sus limba mea nu a mai fost alba timp de 2 zile dupa terminarea antibioticului. Dupa iarasi s-a albit, deoarece bacteriile rele s-au format.Nu stiu ce sa mai fac.

| ALGator a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Nu trebuie să faci nimic sau mai nimic. Urmează o alimentație care e benefica acestor bacterii si așteaptă sa se refacă.
Limba albă poate avea și alte cauze, mult mai nasoale.
Si încă odată. Unde scrie ca bacteriile intestinale pot migra in gură?
Baftă! Eu nu te împiedic să crezi ce vrei.

| Awp_Alex_1990 explică (pentru ALGator):

Am o intrebare.Imi poti spune cate ceva despre esofagita de reflux?(nu reflux gastroesofagian), gen simptome?

| ALGator a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Nu pot să mă pronunț. Succes cu cautarea si sănătate.

| Asdvlb12345 a răspuns:

Pai trebuie sa stai la pat 1 saptamana si sa bei multe ceaiuri calde

| Asdvlb12345 a răspuns:

Trebuie sa stai la 1 saptamana 2 la pat so sa bei ceaiuri calde

| AuraRugina a răspuns:

Probabil ai făcut o candidoza bucala în urma tratamentului cu antibiotic. Încearcă badijonas cu glicerina si gargara cu bicarbonat de sodiu.