| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut. Am o problema ce imi cam da batai de cap de cateva zile. De cateva zile,am vazut ca am slabit cam mult,dar inainte mai pusesem putina grasime pe mine,dar de cateva zile parca toata grasimea s-a risipit. Pentru cine stie,eu sunt destul de slaba si imi cam iau bullying din cauza asta si de asta vreau sa ma ingras. In plus am probleme si cu hainele,toate imi stau ca pe gard si nimic nu imi place cum imi sta.
Bun,deci sa revenim la subiect. Eu sunt in vacanta in Italia,dar in fiecare an cand vin ma apuca constipatia si nu fac treaba mare cateva zile. Am problema asta de cand eram mica si stiu ca nu are niciun sens,dar o sa aiba mai tarziu. Cu cateva zile inainte sa plec am observat ca am slabit cateva grame,iar zilele astea parca am slabit chiar mai mult. Am cautat pe net treaba cu constipatia si am vazut ca daca esti constipat si slabesti ai cancer de colon si imi e foartee frica. Sunt foarte disperata,nu vreau sa mor in chinuri si asa de tanara,mai ales ca sunt si ipohondra. Poate fi cancer? De mancat si mananc, dar mai vreau o parere inainte sa plec acasa pentru cateva controale. Va rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am cautat pe net treaba cu constipatia si am vazut ca daca esti constipat si slabesti ai cancer de colon si imi e foartee frica, Este minunat că ți-e frică. Când vrei să își fie frică, uită-te pe internet și citelte ioate prostiile de acolo.

| Mosotti a răspuns:

Nu e nici un cancer, mananci mai putine kcal decat arzi.
Ia baga niste dulciuri sa vezi tu cum pui. Baga mai multe dar sa te speli pe dinti imediat dupa, ca sa nu faci carii. In rest mananci cum mananci de obicei.
Mananci calorii putine, de aia esti asa slaba.

Grasimea aia care zici ca s-a dus in cateva zile nu e grasime, era apa si ai eliminat-o, grasimea nu se duce de pe o zi pe alta.

Asa niste croissante cu ciocolata..mmm...vreo 2-3.
Eu mananc si 8 odata din alea de 85 g si pun al dracului daca sar de kcal admise.
Daca mananci trei croissante din alea peste ce mananci de obicei, o sa iei 4 kg lunar, e doar un exemplu.

Daca mananci mai mult, pui mai mult.

| IonelaIasmina a răspuns:

Bună!
Nu știu exact ce să zic despre problema ta, dar eu zic că nu ai niciun cancer.
Mai ales că ești ipohondră, e clar că,, inventezi,, unele lucruri.
Nu mai căuta pe net. Îți dă tot felul de prostii. Crede-mă, știu din peopria-mi experiență. Credeam că am apendicită mai demult. Credeam asta pentru că tot pe net îmi dăduse faza cu apendicita. Dar...totul era de la pubertate. În fine...
Legat de problema ta....Eu zic să te duci neapărat să faci un consult la medic, deși cred că nu este nimic grav.
Nu te mai speria că ai slăbit câteva grame. Sperie-te numai dacă slăbești de la 5-10 kg în sus.
Te pup! smug
Doamne ajută!
Sănătate multă!

| antoniaprr90 a răspuns:

Buna! Pe net sunt foarte multe prosti iar constipatia nu e mereu motiv de ingrijorare sau al unei boli, incearca sa te hidratezi mai mult si sa mananci mai multe fibre. Poate nu a fost confortabil pentru tine sa mergi la toaleta intr-un loc strain si de aceea te confrunti cu aceasta problema. Poti lua de la farmacie pastile pe baza de plante, cum ar fi senna. Nu mai cauta pe net, din propria experienta iti zic (am trecut printr-o anxietate ft naspa si pe net imi spunea ca sunt semne de infarct cand de fapt erau de la anxietate).
Nu cred ca e vb de cancer dar totusi, ca sa te simti linistita, poti face niste analize. O cunostinta de a mea a avut cancer de colon, insa simptomele includeau bureri groaznice de burta.
Sanatate si nu mai citi pe net, e plin de prostii si de proști happy