| sergiu2525 a întrebat:

Sunt constipat, ce sa iau? De ani de zile am aceasta problema, nici laxativele nu-si fac efect. Va dati seama ce puternica e constipatia la mine. Asadar, ce imi recomandati sa iau? La doctor nu mai vreau sa merg, e groaznic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Constipatia este din cauza trecerii prea incete a alimentelor consumate prin stomac si intestine. In acest caz trebuie modificata alimentatia, sa fie cu continut mai mare de umezeala!
Consuma mai multe supe (mai ales de legume), mere razulite (pe sticla, ca la bebe! ), fructe si zarzavaturi zemoase.
Evita consumul de carne si produse de carne uscate, nefierte, in general orice mancare uscata. De asemenea, nu consuma mancaruri care produc constipatie.

30 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna ziua, incearca metoda naturist, te va ajuta foarte mult, foloseste Herbolax, sau incearca metoda prunelor uscate(seara se pun intr-un pahar cu apa 2-3 prune uscate, seminte de in si tarate de grau, se lasa pana dimineata, apoi se bea pe stomacul gol)te va ajuta foarte mult, sau compot din prune uscate, este la fel de bun.

mariana
| mariana a răspuns:

Un regim de viata mai echilibrat, cu reducerea mancarurilor reci, uscate si consumarea de ciorbe, supe si in general, a mancarurilor calde. Consumarea unor catitati sporite de lapte, iaurt, sana.
Un tratament naturist este acela de a bea ceai de "crusin" care se gaseste in magazinele naturiste si la Plafar. Ceaiul va fi baut si preparat conform indicatiilor de pe cutia in care este pastrat.
Trebuie sa eviti a manca ciocolata, care de asemenea produce constipatie.
Consumul unei cafele dimineata, poate sa ajute la un tranzit intestinal mai bun. De asemenea, trebuie sa faci mai multa miscare, care te va ajuta si sa consumi mai multe fibre si cruditati, pentru ca cestea produc un peristaltism intestinal mai bun si atunci stagnarea alimentelor in intestine va fi redusa si efectul va fi acela ca vei avea scaune in fiecare zi.
Eu iti doresc multa sanatate si succes.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceaiul de crusin e foarte bun am folosit si eu, deasemeni elixir(tinctura)din fructe de soc, le gasesti la Plafar.Nu le folosi in acelasi timp. Rezultatul e sigur.Incearca.

Anna
| Anna a răspuns:

Ceaiul de Crusin, face minuni! Si eu am incercat toate combinatiile, de la fructe cu lapte si rosii cu inghetata.si nimic.am incercat dulcolax si alte cele. dar isi faceau efectul in prima zi apoi deloc.iti recomand ceaiul de Crusin, care mi-a fost recomandat de catre o farmacista si pot sa spun ca nu mai am probleme de aceasta natura! Si, inca ceva.consuma foarte multe lichide, de preferat apa plata!

| mioara a răspuns:

Ia in fiecare zi cate o lingurita de miere

cami
| cami a răspuns:

Nu, sa nu iei Furazolidon fiindca te va constipa mai rau!(are efect pentru diaree) mergi pe cele naturiste bea ceai de musetel, incearca sa mananci mai putina carne si mai multe supe.si totusi mergi pentru o consultatie la un doctor [ar fi cel mai indicatwinking ] lasa-ti teama de-o parte si dupa ce vei reveni de acolo vei vedea k te vei simti mai bine happy
multa sanatate iti doresc!

| Ronin a răspuns:

Iti pot recomanda niste produse naturiste foarte bune dca vrei.

| starchewer a răspuns:

Iti sugerez sa mergi la doctor... pentru ca cea mai sanatoasa metoda uneori (batting eyelashes ) e sa mergi la doctor... probabil iti va recomanda sa faci o clisma ceva... si o sa t simti mai bine... ideea e ca constipatia la barbati poate fi influentata si de IMC (indecele de masa corporala) deci daca esti mai plinut fa-ti un obicei sa bei dimineata o cafea cu lapte (3in1 da cele mai rapide rezultate-nu ca as face reclama) si in timpul zilei in loc de apa incearca ceai de musetel si mancaruri periodice de supe/bors si alimente suculente... dar sa mergi la doctor

| Selena a răspuns:

Cat mai multe lichide, incearca sa mananci mai incet sau mai putin la fiecare masa, organismul tau nu are timp sa digere toata mancare si din cauza asta sunt problemele de genu.Succes

| remus a răspuns:

Bea dimineata pe stomacul gol o cana de apa rece de izvor s-au minerala.
multa sanatate!

| simona24 a răspuns:

Incearca cu prune...la ora asta gasesti uscate...

| MihaiA a răspuns:

Iti recomand sa te aprovizionezi cu tirbusoanelaughing)

| RamonaMn a răspuns:

Furazolidon happy

| stetoscop a răspuns:

Mananca la ore fixe si mancare gatita

| Daniel TM a răspuns:

Incearca DULCOLAX de la farmacie, nu e scump si chiar e bun.

| hugin a răspuns:

Daca nu bei cafea ai face bine sa incepi Cafeaua regleaza destul de bine aparatul digestiv si bula are dreptate schimba-ti alimentatia

| doinisor a răspuns:

Incerca ceva babesc bea pe stomacul gol apa cu zahar.

| pisika a răspuns:

O cale 'blanda' ar fi supozitoarele de la farmacie.

| pufy a răspuns:

Ceai de crusin sau supozitoare cu glicerina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca legume crude, multe. nu mai manca paine, numai cite 2 felioare /zi neagra si cu seminte, sau de secara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spalate cu apa fiarta la posterior si o sa faci treaba mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, bea ceai de crusin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un medic homeopat, crede-ma ca dupa doua saptamani de tratament o sa vezi rezultatele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prune uscate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu is constipat dar nu de mult ma cac odata pe saptamana si cand vine momentu e de o neplacere rar intalnita.am sa incep sa mananc supe si sa evit mancarea uscata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga domn sau doamna, sunt doctor si din ce am inteles, nu doriti n sa mergeti la doctor asa ca va spun sa mancati rosii, struguri apoi sa mancati cereale si sa beti suc. va spun din propria experienta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu de cand ma stiu am suferit de constipatie pana acum o luna.Mananc in fiecare dimineata un iaurt activia cu 2 lingurite de seminte de in si nu mai am probleme.Incearca, multa bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema! Imi este frica de doctor si de supozitoarele cu glicerinawinkingdar consum de fiecare data 2-3 lingurite de miere, supe de legume sau fructe.Incearca si tu daca tot nu vrei sa mergi la doctor, dar stim foarte bine ca asta ar fi recomandatwinking

| UnknowLimitX a răspuns:

Bagati un tolcer in cur si toarna apa calduta asa am patit si eu incearca findca nu-i dureros