| Andreimau a întrebat:

Salut,am o problema cu coccisul(în partea de jos a spatelui am o durere insuportabilă și nu pot sta in șezut)îmi poate spune cineva care sunt cauzele? Fumatul poate fi o cauza? Ce aș putea face pentru a repara problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad, ai 125kg la doar 16 ani si nu mi-o lua in nume de rau, dar cred ca aceasta greutate enorma, este cea care care-ti afecteaza terminatia coloanei vertebrale.
Ideal este sa stai cateva zile numai in picioare si sa te misti tot timpul, ca inflamatia de acolo sa dispara. Doar dormitul sa se faca pe burta.

Mergi la medic pentru investigatie medicala!
Sanatate multa!

In ce priveste fumatul, nu afectaeza coloana vertebrala, dar afecteaz agrav plamanii si caile respiratorii.

1 răspuns:
| haileewatson a răspuns:

Poate ai un chist pilonidal.