| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema cu pielea, de câțiva ani buni ma confrunt cu niste pete albe care ies pe tot corpul, cine cunoaște se numește pitiriazis... am incercat de multe ori sa scap de ele dar nu am reusit. Daca cineva stie vreun tratament va rog, la mine o mulțime de creme si solutii nu au funcționat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Protectie solara pe zonele expuse si in timp aspectul pielii se va ameliora.
Otherwise slabe sanse cu toate cremele cu corticosteroizi pe care le tot incerci, mai rau o sa fie mai ales daca le folosesti din recomandarile prietenilor sau de capul tauwinking nu la recomandarea medicului si mai ales respectand durata.

| Superman237737373 a răspuns (pentru alina2k18):

Ok, o sa imi dau cu protecție solară am prin casa. dar esti sigur ca trece? te ai confruntat si tu cu asta?

| alina2k18 a răspuns (pentru Superman237737373):

Da, am avut pe fata, extrem de neplacute, daca ai pitiriazis alba cum am avut eu ne afecteaza doar estetic, el nu este produs de vreo bacterie/fung/ciuperca.
Pe mine m-a pus dermatologul si la o lampa ca sa vada daca nu am altceva.
Pai mie cu protectie solara mi-a trecut in cateva luni si aveam hipopigmentarile alea de mult, dadeau o nuanta neuniforma f nasoala.
Sa iti dai cu crema SPF cat timp e lumina afara, in nici un caz seara, seara cureti tenul si corpul cu un gel bland care nu usuca pielea.
Ar fi de preferat seara sa folosesti si o crema emolienta, pielea afectata de pitiriazis tinde sa se usuce tare si petele sunt si mai evidente.

| Superman237737373 a răspuns (pentru alina2k18):

Iti multumesc mult sper sa aiba efect, fundă!