| elcosmin a întrebat:

Cine se pricepe, trece prin asta, sau cunoaste situatia, acum 2 ani am luat o ciuperca de la bazin, mi-au aparut pete albe pe spate, s-au extins pe față, am aplicat tratament si au trecut timp de 2 luni. De atunci pana in prezent ma confrunt cu aceasta problema, pielea mea devine alba si solzoasa daca nu aplic zilnic tratament, si sincer sunt satul de pus creme si solutii pe mine. Stie cineva cum pot scapa? (mentionez faptul ca atunci cand imi apare pe față, spate si piept, imi apare si matreață in cap)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că ai fost la cel puţin un dermatolog, nu?

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Da, la 2 chiar, si unul mi-a recomandat solutii cu sulf, care miroseau ingrozitor, si celalalt mi-a recomandat creme si spray-uri. Dar de 2 ani pun chestii de genul pe mine si chiar mi s-a acrit.

| sierra1 a răspuns (pentru elcosmin):

Totuși, fiind o problemă medicală serioasă, eu cred că ar trebui să asculți ce zic specialișii dermatologi și nu cei de pe TPU

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Ai dreptate, dar folosesc tratament ca sa imi treaca o luna de zile? Crede-ma ca daca erai in locul meu, era foarte jenant sa te arati asa in fata oamenilor.

| Donsavas a răspuns:

Dermatologul se pricepe. Consulta unul! Sau mai de graba, apelează tu la unul ca sa te consulte el pe tine. Ciuperca aia trebuie neaparat tratată.