| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o problema de 1 an jumate,am o stare ciudata,o stare de irealitate,nu simt ca traiesc, am fost la controale medicale si sunt perfect sanatos...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stilu de viata e slab gaseste ocupatie, ai nevoie de un salariu bun daca esti muncitor altfel vei fi deprimat toata viata

| RAY a răspuns:

Si eu la fel,dureri localizate, am fost peste tot, raspunsul era ca sunt sanatos, am aflat ca am spontiloza, merge si tu la un reumatolog

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si te mai duci la sala? ca si eu am probleme cu coloana si mas inscrie la sala si eu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa merg de la data de 1, mergeam pe jos

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ah ok... inseamna ca anxietatea ta nu e asa puternica daca te duci la sala happy ai ceva sanse sa scapi complet de ea

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios,sper sa reusesc

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vei reusi, doar anxietatea generalizata nu se poate vindeca, fiindca e cronica, fobia sociala, agorafobia si astea sunt greu de tratat, tu probabil ai tulburare de anxietate sau chiar ceva mai usor daca te duci la munca.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi greata cand stau intr-un grup, daca nu iau o zi serlift am atacuri de panica

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Serlift e pentru anxietate? se poate lua pe termen lung? adica nu creeaza dependenta ca xanaxul?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,il iau de 3 luni, tratamentul dureaza 6 luni si unu de som tricitoco cv de genu, xanax nu mi-a dat dependenta luam un sfert, jumatate vreo o luna si jumatate

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si la mine se manifesta anxietatea la fel daca nu iau xanax laughing chestia e ca nici nu imi dau seama ce mi o cauzat anxietatea asta... pai la sala se duc multi ...ma gandesc ca te duci de dimineata cand sunt mai putini.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e bun xanax, vezi de serlift https://www.catena.ro/prospecte/prospect-serlift-50-mg-x-28-comprfilm cum stai cu somnul?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mi s-a dat si mie ceva pentru somn si cica ma ajuta si in anxietate laughing m-a ajutat pe naiba, m-am si ingrasat de la tratament. da o sa iau in considerare raspunsul tau privind serliftul. pai cu somnul nu am avut probleme doar odata, culmea, cand am scapat de anxietare si depresie pentru o luna.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca o sa pot merge la sala?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca anxietatea nu se vede pe chipul tau da, te poti duce. adica tu te duci la munca stiu din raspunsurile tale ..iti va fi greu primele 3 -4 zile dupa aceea te vei acomoda... sincer eu cred ca poti, chiar poti sa te integrezi sa te imprietenesti cu aia pe acolo dupa cateva saptamani daca nu chiar mai devreme. i ei serlift in fiecare zi si te vei descurca.

| Catrice a răspuns:

Da' lu' nenea psihiatru i-ai zis?
Vezi ca de depresie si anxietate nu scapi numa pentru o luna si apoi hop! apare iar. E o diferență între a resimți putin spre deloc simptomele si a nu le simți deloc. Daca scapi de depresie si se întâmpla sa apăra iar, nu apare peste o luna sau un an.

| RoCkKiD a răspuns:

Starea aia iti afecteaza viata de zi? jobul, mersul la scoala, mentinerea prieteniilor, relatiilor? Daca nu atunci nu e nici o problema.

Starea aia e de natura psihica, nu o sa iasa nimic la analize. Cand simti ca te copleseste sau iti afecteaza vaita de zi cu zi nu ar strica nu ar strica sa vorbesti cu un terapeut ca sa gasesti cauza.

| Nicu47 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Salut,da,la munca sunt foarte lent, sefu imi spune ca am noroc ca am vechime ca altfel ma dadea afara, prieteni i-am pierdut pe toti din cauza starii acesteia

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nicu47):

Ai consultat vreun psihiatru? Ar fi probabil primul pas iar apoi sa te indrepti catre terapie ca si interventie complementara.

| Furnicuta000 a răspuns:

Stiu ce zici, se numeste derealizare si/sau depersonalizare (gasesti tone de clipuri pe Youtube si articole pe google dar in engleza), apare de regula in depresie sau anxietate (eu am avut in urma unui atac de panica si m-a tinut cateva luni). Dupa ce elimini cauza care a provocat, scapi si de asta. Eu am fost mult mai rau, ajunsesem ca o leguma, mai ales ca nici nu stiam ce se intampla cu mine. Daca tu reusesti sa ignori aceasta senzatie te apropii de vindecare

| StrongHeart a răspuns:

Poate e o problema de natura spirituala.Nu esti implinit de cum decurge viata, ceva lipseste.
Poti sa citesti mai mult, asta ajuta mult sa te dezvolti ca persoana.Renunta la vicii, daca ai si imparte-ti timpul sa ai timp si de tine insuti, nu doar de ceilalti. Oricum sa stii ca rezolvarea vine din interior, nu de afara.Bafta

| CleanHeart a răspuns:

Mai incearca
E bun un psihiatru in cazul tau care te va ajuta mult
Din stare daca vrei poti sa iesi si singur dar depinde de ambitia ta si de lucrurile pe care le faci zilnic pentru bunastarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depersonalizare si derealizare, cauza e de la anxietate. trebuie in primul rand sa tratezi bine anxietatea cu tratament anxiolitic si apoi nu vei mai acea aceasta problema.

| Dana2103 a răspuns:

Se numeste "derealizare"
Consulta un psihiatru
Este o problema psihica

| Cksihja a răspuns:

Sari și tu cu parașuta și-ți trece.