| StefanFlorea a întrebat:

Salut, am o problema de aproximativ un an, am tendinoza (tendinita cronica rotuliana) adica la umăr, am fost la ortoped, a zis ca este o problema de gradul 1 și nu necesita operație și ca trece de la sine, eu înainte practicam calisthenics, doctorul a zis ca să ma antrenez, eu nu am mai facut antrenamente, totuși tendinoza e la fel de 1 an, merita sa ma întorc la antrenamente, cât durează tendinoza asta, nu se mai vindeca deloc? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, scuze că întreb și nu te pot ajuta eu cu informația cerută de tine, dar cu ceva asemănător mă confrunt și eu și chiar nu știu la ce medic să merg, iar acum văd că ai spus tu că la ortoped ai fost. Deci dacă avem dureri crunte de umăr și braț către ortoped ar fi cazul să ne îndreptăm?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns. happy

P.S. Din ce am citit pe net, tendinoza asta ar fi inflamarea tendoanelor deci măcar în perioada cât ar fi inflamat ar trebui să nu depui foarte mare efort. Dar nici deloc. Din ce am citit, au spus că tendinoza asta apare din cauza extremelor (ori a suprasolicitării tendoanelor/mușchilor/oaselor, în sporturi de performanță, ori chiar neutilizarea brațului deloc din cauza unui sedentarism cronic). Deci din ce am citit tendonul este cel care leagă mușchiul de os și zicea că este format din fibre și colagen, deci ți-aș recomanda un consum mai mare de fibre în această perioadă și chiar de colagen, mai ales dacă decizi să-ți reiei activitatea sportivă, dar și un antiinflamator.
Sănătate!

| StefanFlorea explică (pentru anonim_4396):

Da, iti recomand sa te duci la ortoped, o sa îți facă radiografie și în cazul în care iese ca nu ai probleme pe radiografie o sa îți facă trimitere câte RMN pentru ca doar acolo se poate afla dacă este vorba despre o tendinita acuta sau cronica ( tendinoza).

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Ok! Mulțumesc! happy