| Bunica69 a întrebat:

Salut, am o tendinita achileana in urma unor antrenamente intensive de sprint. Am avut tendinita si m-am fortat (initial nici nu stiam ca in zona aia e tendon), am avut o durere destul de puternica dupa sprint si o trecut in cateva ore. De atunci am mai incercat la o saptamana sa dau un sprint sa vad daca mai doare. Am vazut ca nu trece durerea si am inceput sa alerg usor si sa fac flexii de glezne, insa la alergarea usoara simt un disconfort la nivelul tendonului. Nu fac un mare caz din asta si nu vreau sa pierd timpul cu mersul la ortoped. A patit cineva sau stie daca ajuta cremele anti-inflamatoare? De asemenea nici pauza de la alergare nu vreau sa iau (alerg la cateva zile), m-ar ajuta niste sosete de compresie?

Răspuns Câştigător
| Alex367 a răspuns:

Cel mai probabil ai facut o întindere, nu cred ca este asa de grav. Da, cremele anti-inflamatoare te vor ajuta, Insa daca vezi ca situatia se agravează si nu iti trece in 2 saptamani, cel mai bine ar fi sa vezi un medic.

| Bunica69 explică (pentru Alex367):

Ai idee daca Rumalaya ma ajuta? E singura crema pe care o am pana vineri.

1 răspuns: