| Mihai1947 a întrebat:

Salut, am o problema de mai bine de jumatate de an, imi este foarte sete, dar doar seara si dimineata...(eu ii spun sete excesiva, nu stiu daca e termenul corect).
Vreau sa stiu si eu de la ce poate sa fie, am avut o perioada in care imi era sete incontinuu toata ziua, de ceva timp patesc asta doar seara inainte sa ma culc si dimineata...
Am avut zile in care am baut 4l de apa...am facut niste analize si nu mi-a iesit nimic rau(mai putin limfocitele si inca ceva, dar medicul de familie mi-a spus ca valorile sunt prea apropiate de cele normale ca sa se poata vorbi despre o afectiune).
Chiar nu inteleg de la ce poate sa fie, este legat de igiena dentara? de hormoni? habar n-am...
Rog seriozitate, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| joghu22 a răspuns:

Am avut si eu asa. am crezut ca am diabet, am facut un set de analize, totul ok. Excludem diabetul, este pe parte psihică, de la stres. Va trece de la sine.

12 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai redu din sare...winking
Și din dulciuri.

| Mosotti a răspuns:

Daca glicemia este buna in perioada cand ai sete, nu ai diabet. Daca dupa mese la 1-2-3 ore dimineata si seara ai setea aia, poate fi niste glicemii mari dupa mese, iar dupa ce scad, e okey, iar dimineata e posibil sa-ti fi iesit bine glicemia pe nemancate, insa poate fi mar dupa mese.

Ia o glicemie cand ai setea aia si vezi, asta daca apare dupa mese la intervalul ala de timp.
Daca nu e de dupa mese, nu e de la glicemie, daca nu mananci prea sarat, nu e nici de la sare.

Este altceva.
Apare o deshidratare cumva din anumita cauza, trebuie sa mai investighezi daca te deranjeaza ca bei asa apa.

De cand ai inceput sa ai setea asta?

Are dreptate joghu22, poate fi si de la psihic, uite aici:

https://www.arcadiamedical.ro/......nvestigam/

Vezi si aici ce si cum.

| Mihai1947 explică (pentru Mosotti):

Mi-am luat mai de mult glicemia in perioada cand imi era sete aproape toata ziua si a iesit bine, mult sub valorile mari, de asemenea dimineata dupa o ora sau doua dupa ce ma trezesc si dupa ce beau multa apa imi trece setea si toata ziua pana inainte sa ma culc nu mai am problema asta...

| Mihai1947 explică (pentru Mosotti):

De fapt si la analize mi-a iesit glicemia ok, intr-o dimineata in care de asemenea m-am trezit cu aceasta sete, mi-a iesit 104...nemancat si doar cu 2 guri de apa luate inainte

| Mosotti a răspuns (pentru Mihai1947):

Trebuia sa iasa sub 100 dar nu conteaza, e nesemnificativa marirea de 5-6-7 unitati, nu de la glicemie ai setea, asta este clar dupa cum ai zis ca ai masurat-o.
Ai citit pe site ala care pot fi cauzele? Te duci la medic si intrebi, investigati sa vedeti de unde vine.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cauta-l pe Blade, curand o sa devii vampir
Thirst ALWAYS wins big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau 4 litri zilnic și nu e niciun exces. Așa că te panichezi degeaba.

| Mihai1947 explică (pentru anonim_4396):

4l in mod normal nu este un exces, dar eu inainte sa am problema asta, in unele zile nu terminam nici macar o sticla de 2l

| joghu22 a răspuns (pentru Mihai1947):

Deshidratare.

| Dintrebare a răspuns:

Dar iti simti si gura uscata? Sau e doar mentala senzatia? Eu de exemplu am avut o infectie despre care nu stiam si singurul simptom era ca ma trezeam noaptea cu gura punga, dar imediat dupa ce m-am vindecat, a disparut si setea excesiva. Dar daca zici ca ti-ai facut analizele si esti sanatos, poate e doar o senzatie mentala si poate ar fi o idee buna sa consulti si un psiholog

| Mihai1947 explică (pentru Dintrebare):

Da, imi simt si gura uscata, indiferent cata apa beau seara inainte sa ma culc, in 10 minute ma simt ca si cum n-am mai baut apa de cateva ore...

| faranumeok77 a răspuns:

Poate fi si de la stres, oboseala sau pur si simplu corpul vrea un "refresh"