| Iulianshh a întrebat:

Salut, am o problema, imi vine sa ma spal foarte des pe maini, cand pun mana pe ceva imi vine sa ma spal si imi simt mainile asa uscate, trebuie sa ma spal de 4-5 ori ca sa nu le mai simt, am o problema si cand dorm ca pun mana pe pat si ca dupa pun capul sau mainile. Va rog frumos ce pot face ca sa nu ma mai spal? Daca nu ma spal incepe sa ma doara burta. Ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de tulburare obsesiv compulsiva. Să mergi la un psiholog, sau psihoterapeut

| Iulianshh explică (pentru anonim_4396):

Am avut si multe ganduri. si despre familie despre mai multe, am fost la pshiolog si mi au mai trecut gandurile dar acum cu mainile. vreau sa scap?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iulianshh):

Nu prea poți scăpa așa ușor că scapi inițial de unele gânduri și îți vin altele. Căuta un alt psiholog nu te da bătut și psihiatru pentru tratament anxiolitic

| Iulianshh explică (pentru anonim_4396):

Imi e asa pentru ca ating lucruri prin casa nespalat pe maini si dupa ating incontinu si imi e ca ating si parintii mei... nu mai suportcrying((

| Iulianshh explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce o sa fac pana ma programeaza la pshiolog, imi urasc viata sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iulianshh):

Stai liniștit că nu e ceva grav,o sa fi ok,gândește pozitiv și crede in tine,nu are rost sa tragi o concluzie pripită pentru o problema care nu e efectiv reală. E o problema ce de poate trata,trebuie doar să gândești un psiholog care rezonează cu tine. Nu ai de ce sa îți urăști viața,nu e o problema majora și permanenta, e o problema trecătoare, o problema pe care o vei uita, gândește pozitiv, daca gândești negativ o alimentezi și e normal sa atragi ceea ce gândești

| SasukeCS2 a răspuns:

Nu te mai spala pe maini daca nu este necesar. In mod normal oamenii se spala pe maini cand vin de afara, dupa ce folosesc toaleata sau cand au mainile murdare. Ti s-au uscat mainile de la chimicalele din sapnurile sintetice. Du-te la plafar si cumpara un sapun din plante hidratant (probabil cel cu aloe vera). Si daca te doare stomacul e clar de la mancare. Mananca doar alimente care se gasesc in natura, gen o prajitura nu creste in copac sau in/din pamant si, deci evit-o. Deasemenea bauturile, oamenii nu au fost facuti sa bea sucuri, energizante, alcool, apa fiind singurl lichid care ar trebui sa il bei. Problema la tine nu este ca ai o boala ci ca iti ajung chimicale in stomac care iti distrug bacteriile bune si creeaza bacterii rele, aceste bacterii rele iti afecteaza creierul si comportamentul si ajungi sa ai tot felul de idei si simptome ciudate.