| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema simt agitație in corp si disconfort in zona inimii, cred ca am anxietate, nu stiu ce sa fac sa scap de problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medic.

| Xmen22 a răspuns (pentru darrio2007):

La ce medic sa ma duc?

| darrio2007 a răspuns (pentru Xmen22):

Mai intai la medicul de familie si el iti va face trimitere la un medic specialist pentru problema ta.

| Simpatic a răspuns:

In trecut am intarit ideea cu mergeti la psiholog si luati pastile sa va simtiti bine,ei bine acum o fac dar putin schimbat.
Problemele de care spui par sa fie de domeniul psihologului, cauta unul bun care este specializat pe psihoterapie, adica cei care chiar stiu sa vorbeasca cu tine si probabil sa te invete si ce sa faci ca sa scapi de aceste stari, am inteles ca exista, mergand la un simplu psiholog care nu are abilitati catre psihoterapie, nu cunosc si nu aplica pacientilor
nu se pricepe sa iti invoce stare de hipnoza etc nu le ramane decat sa prescrie pastile, iar pastilele la inceput iti iau durerea cu mana dar s-ar putea ca in timp sa iti afecteze si organismul, este stiut ca antidepresivele te ingrasa in anumite cazuri, dau insomnii (unele), iti pot provoca reactii de genul colon iritabil, iti intoxica ficatul etc
Deci prima data cauta psihoterapeul cu e experienta (sunt putin mai scumpi decat psihologii aceia care se uita la tine si iti prescriu pastile) iar daca dupa 2-3 sedinte de acestea nu simti imbunatatiri poti sa ceri ceva pastile, atentie insa ca anumite pastile sunt mai rele ca altele.
Iti dau un ex. mi-a fost prescris un set de antidepresive si cand le-am luat prima data in viata mea 2 saptamani dormeam pe mine, dupa ani de zile cand am repetat tratamentul cu acelasi tip de anti-depresive nu mai aveam acele stari de somnolenta cand le luam. Dar cam toate ca sa nu zic TOATE antidepresivele te ingrasa, cat cum depinde de fiecare.
De ce am vorbit de antidepresive? pentru ca in primul rand (si mi-a luat ceva timp sa imi dau seama pe propria piele) DEPRESIA este cea care cumva da si anxietatea si in alte cazuri si TCO (tulburari obsesiv compulsive) acestea doua sunt forme poate mai grave decat afectiunea in sine denumita depresie, ele sunt un fel de extensie ale depresiei.DAR nu pot sa cred ca pana la aceste atacuri de panica (care sunt date de anxietate) tu nu ai avut macar un episod depresiv, adica niciodata tu nu ai plans fara motiv? niciodata nu te-ai inchis in tine fara motiv, nu ti-ai dorit sa mori fara motiv, sau te-ai izolat fara motiv, sau ai incercat sa stai in intuneric pentru ca nu iubeai lumina? imi este greu sa cred ca exista anxietatea fara sa fi existat sau sa existe depresie pentru ca ele sunt mana in mana, se hranesc una cu alta.

| Evolution a răspuns:

Salut, am avut si eu probleme de genul acesta.
Incearca in primul rand sa te calmezi, sa nu faci atacuri de panica si sa nu te mai gandesti depresiv. Incearca sa duci o viata sanatoasa, sa mananci sanatos, sa faci sport, sa iesi cu prietenii, sa faci activitati si diferite proiecte etc.
Palpitatiile pot fi cauzate si de un stil de viata nesanatos (cafea, energizante, oboseala, stres etc) care duc si la diferite boli.
Recomandarea mea este sa te linistesti si sa adopti un stil de viata sanatos, poti incerca cu magneziu sa iei de la farmacie, sa respecti orele de somn, sa nu te mai stresezi.
Pentru linistea ta, trebuie sa te duci la doctorul de familie sa iti de'a trimitere la un cardiolog.
Daca ai bani si poti plati consultatia (de obicei minim 200 de lei ) te poti duce la orice cardiolog (cauti si tu recomandari bune) si o sa iti faca un examen cardiologic (EKQ, ecografie la inima etc.).
Cel mai probabil te va pune sa faci si analize de sange.
Daca esti paranoic sau exista vreo mica problema (desi nu cred, ai uitat sa specifici si varsta ta) o sa trebuiasca sa faci si medicina interna (organele interne). Analize prin spitale.
Sper totusi sa nu se ajunga acolo, daca ai depistat deja ca esti anexios, atunci incearca sa faci ceva in privinta asta. Stresul si oboseala pot cauza boli, posibil sa ai si tensiune mare.
Nu te mai speria si nu mai cauta pe google simptomele, crede-ma am patit si eu anul trecut, aveam ogramada de stres cu facultatea si intr-o seara am facut atac de panica pentru ca am simtit plapitatii, am cautat pe net si am dat de ogramada de boli (cancer, accident cardio-vascular etc.) si dupa ogramada de analize si diferiti medici, toti mi-au spus ca sunt ok si sunt prea paranoic si depresiv si stresat.
Am urmat o cura de magneziu, mancare sanatoasa (nu fast food sau mancare prin oras), sport, iesiri, timp cu familia etc.
Probleme sunt si o sa mai fie, trebuie sa te "antrenezi" cum vei raspunde tu la ele. Daca te stresezi si stai suparat, nu le vei rezolva. Asa ca stai calm, cu rabdare si ambitie le vei duce pe toate.
Indiferent de problema, toate se rezolva. Sanatatea pe primul loc happy.
Gandeste-te ca altii au viata mult mai grea si trec prin foarte multe lucruri si nu au murit si au avut puterea sa zambeasca si sa le rezolve.
Concluzie : pentru linistea ta, te duci la un cardiolog sau la medicul de familie, faci ce analize iti spune si totul o sa fie bine, dupa ce vei afla ca nu ai nimic, te vei calma si incearca sa tratezi situatiile mai "barbateste" happy.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la psihiatru iti vor da pastile care te vor linisti

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai gresit aici, anxietatea este de domeniul PSIHOLOGULUI!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Daca taceai filosof ramaneai, anxietatea este si de domeniul psihologului da psihologu nu iti poate prescrie tratament ci doar psihiatru, psihologul te invata niste tehnici de respiratie care functioneaza cateva secunde sau minute si dupa anxietatea iar revine.el are nevoie de tratament care sa il calmeze sa il linisteasca nu sa dea milioane la psihologi care unii dintre ei si ei merg la randul lor la alti psihologi ei te invata sa traiesti prezentul dar nici ei nu stiu despre ce vorbesc nici ei nu se afla in acea stare... Pana te invata psihologul cum sa controlezi anxietatea te trezesti cu cateva mii de lei in minus plus ca am auzit ca unii isi vorbesc de rau pacienti.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am raspuns la ce ai scris tu, adica cui domeniu sa se adreseze.
Si ortopedul si reumatologul au cunostinte despre ligamente si articulatii dar unul e cu o specialitate si altul cu alta, ca pana la un anumit nivel ambii au conostinte comune...
Cam asa este si cu psihologul si psihiatrul.
Pe de alta parte vezi ca si psihologii acestia nu-s chiar apa de ploaie, bine unii au o facultate si cam aia este DAR in ce priveste tulburarile psihice, exista 3 feluri de psihologi: psiholog clinician, consilier psihologic si psihoterapeut.
Multi pentru ca nu stiti diferenta intre psihologul acela care te asculta (consilier psihologic) si psihoterapeul credeti ca dai din gura iti spune doua chestii si aia, e, dar daca iti afla cauza depresiei tale si te invata cum sa o invingi numai este la fel.
De aceea exista depresie recurenta caruia nu ii afli cauza mergi la psihiatru iei pumnul de pastile, te simti bine la 1 luna dupa ce nu ai mai luat pastilele te simti ca inainte doar ca acele pastile fac rau organismului tau, de aceea se si iau cu reteta speciala.
Pe de alta parte daca ai sti cauza si ai reusi s-o invingi ai sa vezi ca e mai eficient decat pastilele.
Studiile arata ca depresia in mare ei parte este legata de scaderea serotoninei din creier, supriza o cresti cu antidepresive si nu stiu ce inhibatoare toate bune si frumoase, dar dupa un timp cand esti expus acelorasi experiente cauzatoare de depresie ai sa constati ca depresia revine, deci au fost pastilele raspunsul? NU, pastilele sunt vopseaua pe care o dai pe RUGINA fara sa cureti rugina in prealabil.
Eu m-am saturat de alde tine si toti ignorantii care cred ca le stiu pe toate desi in realitate n-au facut nimic si n-au realizat nimic, ba cum este cazul tau nu ai fost in viata ta la un psiholog, psihiatru dar te dai ca le stii. N-are rost sa imi bat capul cu toti fatalaii.
Nepotilor eu vorbesc din traite voi din auzite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite ba simpatikule care te dai destept da esti prost bata si dai si ignori si jignesti ca un incult nici psihiatri nu s ok nici psihologii uite un clip trage tu concluzia

https://youtu.be/5dcba6S0A9Q

Si vezi ca omu in alte clipuri mai spune de psihologi si psihiatri de depresie si anxietate psihologii mai mult iti inradacineaza anxietatea dacat sa o trateze omu asta pare ca stie despre ce vorbeste phihologii te invata sa ramai in prezent dar nici ei nu se stiu cum sa ramana in prezent atuncia cum *** te pot invata ei ceva care nici ei nu au habar si da si pastilele sunt de rahat ca iti dau fel si fel de reactii si nu trateaza cauza, trateaza efectul eu nu laudam psihiatri da ziceam sa se duca la un psihiatru sa ii dea ceva sa il calmeze psihologii mai rau il agita uitandu-te la clipu ce ti l-am dat iti vei da seama ca am dreptate da ca sa tragi o concluzie trebuie sa ii urmaresti mai multe clipuri si psihologi sunt praf si psihiatri altfel nu siar mai lua oamenii tratament de peste 5 -10 ani ...omu asta chiar stie solutia cum sa vindece anxietatea. si faptul ca ai precizat ca psihologul da tratament rezulta ca habar nu ai despre ce vorbesti pe ce lume traiesti, doar psihiatru e in masura sa dea tratament iti doresc o viata linistita