| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, sunt baiat am aproape 13 ani si sunt foarte slab, mi-e rusine sa satau si in paltaloni scurti, am maini slabe, picioare slabe si la burta nu mai zic cum mi se vad oasele. Dati-mi niste sfaturi sa ma ingras macar 5kg si sa scap de rusinea asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lolipoOps a răspuns:

1. Mananca sanatos si diversificat
Evident, ca sa te ingrasi, trebuie sa incepi sa mananci! Regula de baza insa este sa-ti depasesti necesarul zilnic de calorii cu minimum 500 kcal/zi. Ca sa reusesti acest lucru, mananca de 5-6 ori pe zi, combina proteinele cu carbohidratii si bea multa apa! Alimentele calorice pe care te poti baza sunt cartofii, orezul, porumbul, pastele, fructele uscate si pestele oceanic.

2. Ia suplimente alimentare
Daca nu reusesti sa consumi destul de multe proteine (care te ajuta sa-ti dezvolti musculatura si sa te ingrasi sanatos), poti lua niste suplimente nutritive, in paralel cu alimentatia bogata.

3. Fa sport
Ca sa nu te pricopsesti cu burtica, celulita si aripioare, modeleaza-ti silueta in timp ce te ingrasi, cu ajutorul sportului. Fitness-ul este cel mai potrivit in acest caz, dar si inotul, plimbarile si gimnastica te pot ajuta. Acestea iti stimuleaza apetitul si cresterea masei musculare.

4. Dormi suficient
Ca sa „cresti mare" si ca sa-ti dezvolti armonios musculatura, trebuie sa fii relaxata si odihnita. Asa ca, macar pe perioada curei de ingrasare, culca-te la ore regulate si dormi minimum 7 ore pe zi.

Incearca sa maninci dupa acest meniu:
Meniu 1

• ora 8.00 - un ou fiert, doua felii de paine, un ceai concentrat cu miere;
• ora 10.00 - 5-6 linguri de compot de fructe (prune, mere), prajiturele uscate, un pahar de suc natural de portocale;
• ora 12.00 - o supa/ciorba, cotlet la gratar, 3 felii de paine si un pahar de suc natural de portocale. Desert - prajitura cu miere;
• ora 14.00 - salata de pui cu legume, un ou, prajitura cu miere, un suc natural de portocale;
• ora 16.00 - lapte sau cacao cu lapte indulcita cu miere si o tartina cu unt si sunca sau cascaval;
• ora 18.00 - 2-3 cartofi copti cu o felie de paine si un pahar de suc natural de portocale;
• ora 20.00 - tartine cu carne si un suc natural de portocale.

Meniu 2

* ora 8.00 - tartine, oua, ciocolata cu lapte, suc de protocale;
* ora 10.00 - cereale, brana, suc de fructe;
* ora 12.0 - dejun normal, care sa includa ciorba sau supa, un fel doi cu carne si desert;
* ora 14.00 - cereale si suc de fructe;
* ora 17.00 - o banana, o cana de compot indulcit cu miere;
* ora 20.00 - cina compusa din mezeluri, branza si fructe;
* ora 22.00 - ciocolata, iaurt si cereale.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi să faci analize de sânge, un nutriționist și practică un sport de masă.
Pa, pa.

| viotedy a răspuns:

Dimpotriva trebuie sa mananci rar si cu pofta ca sa te ingrasi.1-2 mese pe zi.

| DenisY a răspuns:

Nu te uita ce scrie asta! Sati spun istoria mea! ..Eu in Romania eram slab si aveam tot aceiasi rusine ca tine si nu stiam ce sa fac...Si m-am dus cu parinti in Franta.si acum sint aici,
Asa ca eu m-am gandit ca si aici ma mor ride, Si asa ca m-am pus pe mincat mai bine, Si maninci de toate nu-i import, eu cind am venit in Franta aveam 32Kg iar acum am 40KG, Asa ca daca vrei sa te mai imgrasi mananca mai mult si antreneaza-te, eu acum mi-am marit masa musculara si grasimea, Sa vezi cum asa te schimbi, Funda?