| papuciirupti a întrebat:

am probleme cu burta/stomacul... dupa ce mananc mai ales la pranz si seara incep matele sa borboroseasca, jos pe langa solduri asa si seara am flatulenta, ziua nu e problema dar seara zici ca se uita la ceas crying((.
luni ma duc la medic, pana atunci ce sa fac? oare ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ti-am recomandat vizita pe la medic de acum cateva zile. Ai putea sa mergi si maine la medic, nu trebuie sa lasi pana saptamana viitoare. Ia de 3 ori pe zi carbune medicinal si cu jumatate de ora inainte de a lua masa care crezi ca este mai grea (care contin ulei, prajeli, carne, paste fainoase) ia Triferment.
Desi aceasta nu este o solutie, caci acestea pot sa nu-si faca deloc efectul si sa iti tebuiasca alte medicamente dedicate problemelei tale. Eu locuiesc in Germania si cand am simtit ca ceva nu este in neregula cu stomacul meu, m-am invoit de la munca si direct la medicul meu de familie am fost fara sa am vreo programare ceva. Cand ai o urgenta de sanatate, toti medicii te vor primi. Nu mai amana atat si mergi maine.

Sanatae multa!

| papuciirupti explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc mult, am tot evitat deoarece am crezut ca nu e asa grav ci doar din cauza sucului si a prostiilor si am zis sa stau 2-3 zile sa astept reactia corpului, sa fiu sigur mai exact si azi am fost la olimpiada, am plecat tarziu, maine nu pot sa lipsesc de la scoala, e ceva urgent si astept si eu pana luni, oricum am mancat doar supe si niste cartofi prajiti(am calcat iar pe bec). mama lor de probleme

| untu a răspuns (pentru papuciirupti):

Pana mergi la doctor, evita toate prajelile! Mananca cartofi copti pe plita!

| MihaelaDart a răspuns (pentru papuciirupti):

Cred ca sanatatea este mai importanta, asa ca uneori ceea ce alte lucruri ne sunt de folos in viata le putem da deoparte pentru cateva clipe pentru a ne trata. Asa ca tu te poti invoi de la scoala cu o scutire medicala. Decat sa dai in alte probleme care pot deveni si mai complicate atunci cand nu ne tratam la timp, mai bine mergi la medic si rezolva-te. Din descrierile facute de zilele trecute seamana cu gripa stomacului, o bacterie care poate sa perforeze stomacul cat si intestinele daca nu este tratata la timp. Nefiind netratata apar complicatii precum si dezhidratatea corpului si in cele din urma ajungi la internarea in spital. Si cat timp ai probleme cu stomacul se recomanda regimul! Asa ca, hotaraste-te scoala sau sanatatea ta!