| papuciirupti a întrebat:

am probleme cu stomacul... uneori simt ca ma arde iar la pranz si seara dupa ce mananc incepe sa chioraie asa si dupa sa vina vanturi, mai ales seara. nu am baut acidulate de o luna, nu am mancat prajeli de 2 sapt si am mancat destul de diversificat.
am fost azi la medic si el mi-a dat doar niste helides, motilium si espumisan. el e cam cu capul in nori si nu prea am incredere, oare e bine?
sa vorbeasca doar cine cunoastewinking
nu stiu ce sa mai fac sa scap de gazele astea, mai ales seara... crying((
ce diagnostic e probabil sa am? (sa am eu o parere,,,)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Consulta si alt medic si vezi ce-ti spune. Nu trebuie sa-i spui ce a spus primul medic, lasa-l sa vezi rezultatul pe care ti-l va da. Oricum mergi si la un cabinet privat, sa-ti faci o ecografie sa vezi ce este exact, acolo se vede clar ce si cum. Daca mai ai arsuri, ia un Dicarbocalm si daca ai dureri dupa ce mananci, incearca sa iei cu jumatate de ora inainte de masa un Triferment, cu toate ca isi face efectul si dupa ce ai luat masa. Te vor ajuta mult pe langa tratamentul pe care il urmezi.

Sanatate multa!

| papuciirupti explică (pentru MihaelaDart):

Maine ma duc si la medicul de la scoala, sa vorbesc si cu el si dupa plec sa-mi fac testul Helicobacter pylori. nu imi vine sa cred cat de repede te poti prabusi...

4 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Te poti muta de la doctorul de familie daca nu esti multumit/a, ca ia bani de pe spatele tau. referitor la boala cere o trimitere la investigatii mai amanuntite, aici nu ai sa gasesti rezolvarea.

| papuciirupti explică (pentru InVisible99):

Uitasem, mi-a dat o 'trimitere' din gura pentru un test Helicobacter pylori.

| InVisible99 a răspuns (pentru papuciirupti):

Vezi poate iti da scrisa, daca nu inseamna ca trebuie sa cauti tu un laborator/cabinet unde sa-ti faci ala.