| samysilver a întrebat:

Am rau de miscare.in 2 saptamani trebuie sa plec in Germania. Ca sofer profesionist. Credeti ca cu timpul aceasta senzatie neplacuta va disparea? Daca conduc nu am nici o problema. Doar cand nu conduc am probleme. Exista cineva care a reusit sa scape de raul de miscare.Credeti ca in timp va disparea? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

ZSunt medicamente care iti indeparteaza raul de miscare, dar iti dau somnolenta si daca tu trebuei sa schimbi celalalt sofer la cateva ore si sa sofezi, sunt interzise aceste pastile.
Un lucru este cert in cazul tau, daca ai rau de miscare, nu te faci sofer!

10 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Cand esti la volan nu ai cum sa ai rău de mişcare. De ce îți faci probleme?
Si eu am rău de mişcare şi nu pot să merg cu maşina decat dacă conduc eu. Am de mic copil şi pana acum la 28 ani nu s-a ameliorat deloc.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Hammurabi):

I-a emetostop, minune.

| samysilver explică (pentru Hammurabi):

Adica sa refuz locul de munca. O sa lucrez pe echipaj. Cu un coleg. Este greu daca nu dispare.

| HadesSs a răspuns:

Eu zic ca o sa te obisnuieste cu timpul, totusi daca nu reusesti sunt niste pastile la farmacie pentru rau de miscare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Idem, EMETOSTOP (15 lei la farmacie). Minune Dumnezeiască. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Fostul Emetiral nu?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da sau cred ca e o varianta asemănătoare, nu stiu sigur.

| DaniTDCI a răspuns:

Cumperi niste medicamente de la farmacie pentru rau de miscare, si cand iti e rau tare de tot atunci iei o pastila, daca nu iti e asa de tare rau atunci nu are rost sa iei, incerci sa te obisnuiesti cu miscarea

| samysilver explică:

O sa trebuiasca sa stau si in dreapta. Conduc la echipaj. 4', 5 ore minim in dreapta. Ce sa fac sa refuz oferta de lucru. Sau dispare dupa cateva zile?

| samysilver explică:

Medicamentele nu sunt o varianta. Trebuie sa stau in dreapta 9 ore din 21 ore. Sa renunt la locul de munca momentan. Ce parere abeti? mersi