| Shadow136o a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare..cam ciudata. Este vreo modalitate prin creșterea oaselor? Ceva alimente sau pastile/vitamine? Mi se pare ca am oasele mici și subțiri. Ce ma deranjează pe mine cel mai mult este ca am talia mica și uneori întâmpin dificultăți când e vorba sa îmi cumpăr niște pantaloni, mai ales ca sunt genul care poarta pantaloni largi. Am 18 ani, 1.75 înălțime și 58-59 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Oasele nu mai cresc si nici nu se latesc sau maresc, asta fiind mostenirea ta genetica de la parinti care nu se poate modifica cu nimic, dar poti sa cresti musculatura de pe oase, mancand sanatos cu multa proteina(carne) si legume si atunci vei parea mai mare, mai solid.

Fiind atat de slab, nu ar trebui sa porti pantaloni largi, fiindca perceptia exterioara este ca ai fi extrem de slab si inoti in pantaloni foarte-foarte mari.
Poarta pantaloni pentru masura ta, ca sa nu stea largi pe tine si vei arata de 1 mie de ori mai bine!

Ideal ar fi sa mai pui niste kg pe tine, fiindca nu oasele sunt problema, ci faptul ca esti sub-ponderal, adica sub limita de greutatea normala la varsta si inaltimea ta.
La 18 ani si 1.75m ar trebui sa ai 70-75kg.

| Shadow136o explică (pentru Violleta2022):

Hmm. Sala am început sa fac, am deja 2 luni și am pus 2 kg as putea spune..schimbări vad, dar nu foarte mari. Oricum..ma îngraș greu și pun masa musculara greu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu cumva ai ceva probleme de santate oasele tale sunt cel mai probabil perfect normale doar ca masa musculara de pe ele lipseste, chestie care te face sa arati ca un schelet.

Ai zis deja ca mergi la sala. Cu dieta potrivita intr-un an sau doi o sa arati cum vrei.

| SharpEagle a răspuns:

Iar primesti sfaturi de dupa ureche de la "campioni"...
Deci, nu, nu e corect, caci oasele cresc pana spre 25 de ani! Doamna Jassmina/Violleta2022, se aude si la dvs? Dumnezeule...cum arunca dama asta numai si numa' gherle, e incredibil...

Te poti ajuta de vitamine si minerale, anume D3, K2, A si C plus calciu. Nu doar ca vor mai creste, dar se si vor densifica mai bine, vor creste in greutate.

| Shadow136o explică (pentru SharpEagle):

De stretching ce zici? Ajuta pentru a ma înalta?

| SharpEagle a răspuns (pentru Shadow136o):

Daca ma intrebi pe mine, cred ca inotul e cel mai potrivit sport pentru o dezvoltare in voie. Nu stiu ce sa zic de stretching, am auzit si pro dar si contra. Posibil sa fie doar temporara cresterea si sa aiba de-a face doar cu decomprimarea ligamentelor si cartilagiilor. Ulterior ele se vor recomprima sub actiunea greutatii. E cam ca trezitul dimineata, cand se spune ca esti un pic mai inalt decat de obicei, tot asa, din pricina relaxarii partilor moi din sistemul osos cand stai la orizontala.