| iKireS a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, daca mananc mai putin de 1500 calorii ma pot ingrasa? Nu mananc fastfood sau dulciuri sa zici ca mananc grasimidoar mancare gatita, 16 ani daufunda+

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca e ok cat mananci. Cam atat ar trebui sa consumi la varsta ta, poate chiar ceva peste.

| JusTPauL a răspuns:

Depennde cat de activ esti. Daca mergi doar la scoala si in rest doar stai toata ziua s-ar putea sa te ingrasi.
Eu de exemplu ard cam 300kcal pe zi doar ca merg si vin de la servici. Fara miscarea si efortul care il fac in 8 ore de munca.
Daca vrei sa te ingrasi mai adauga o masa pe zi.

| iKireS explică (pentru JusTPauL):

Fac plimbare cam 30 minute uneori 1 ora si mai fac si niste exercitii minore de pe o aplicatie

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Depinde de multe chestii. Esti baiat, sau fata? Ce inaltime ai? Pentru un baiat, nu ar trebui sa te ingrasi. Ca si fata insa, daca nu esti cat de cat activa, e posibil sa te ingrasi. Depinde si ce metabolism ai. Dar avand in vedere ca nu mananci fast food, grasimi, dulcuri etc. eu cred ca esti ok.

| iKireS explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Baiat 16 ani cam 1, 75

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru iKireS):

Nu iti face probleme atunci. Daca nu ai un metabolism foarte tampit, nu ai sa te ingrasi XD

| Claxon987 a răspuns:

Pentru un baiat in crestere la 16 ani, mai putin de 1500 mie mi se pare putin, parerea mea ca in curand nu vei mai avea energie pentru nicio activitate, oricat de putin solicitanta