| Dragos7899 a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare:dupa o perioada de tratament pentru cosuri acestea au disparut, dar acum au ramas pete rosii pe fata.Am 2 creme, iar cand ma dau cu ele parca apar mai multe, sa nu le mai folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cosurile sunt mici infectii locale, mai ales la ten gras.
In loc sa te dai cu creme, mai bine sterge-te pe piele cu vata inmuiata in spirt sanitar. Dezinfecteaza, degreseaza si usuca pielea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un proces de vindecare. Se vindecă, dar trebuie sa ai grija sa nu bruschezi pielea. Sa schimbi așternuturile, prosopul cu care te ștergi, etc.
Daca nu ai un medic dermatolog, ar fi bine sa te programezi la unul. Cei mai destoinici in acest domeniu sunt ei.
Sunt 7 straturi ale pielii, încearcă sa înțelegi acest proces de vindecare.

| Justme32 a răspuns:

Fii mai activ în dormitor alături de ea și îți va trece. Și totuși, când te zgârii și se vindecă, nu observi un strat subțire alb de piele unde te-ai zgâriat? Roșeaţa ta e un semn că se vindecă și încearcă să se adapteze la culoarea pielii de acum