| octav005 a întrebat:

Buna dimineața. Am o întrebare: dacă am stat în carantina 14 zile și mi-a fost plătit concediu medical 50%, este normal ca în luna respectiva sa mi se scadă din salariu minim pe economie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se prea intelege ce vrei sa intrebi.
In luna cand ai avut concediu medical ti s-a platit indemnizatie de concediu medical doar pentru zilele lucratoare, chiar daca cele 14 zile de concediu au fost calendaristice.
In rest nu se scade nimic, ai fost sau vei fi platit cu salariu pentru orele lucrate in acea luna.

| octav005 explică (pentru Ioandelasal):

Eu întreb. Ca salariu minim pe economie în domeniul meu este de 3000 de lei. Și am stat 14 zile în carantina. Mie mi-a fost plătit concediu medical 50%. Nefăcând vreun test de covid. Având cont la ANAF. pe luna respectiva am văzut ca este salariul de 1600 de lei. Eu asta întreb. Dacă este ceva normal s.au nu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru octav005):

Este normal sa ai salariul mai mic, avand in vedere ca n-ai lucrat luna intreaga.

| octav005 explică (pentru Ioandelasal):

Corect. Dar trebuie sa umble și cel pe economie?