| unku a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
La facultate, cand aveam in amfiteatru, si stateam cam pe randu 3-4, sau mai in spate, nu prea vedeam la tabla. Adica trebuia sa ma concentrez ca sa vad si de multe ori ramaneam in urma. Adica banuiesc ca as avea nevoie de ochelari(nu am mai purtat ochelari de vedere).
Acum vine intrebarea mea: Cum cresc dioptriile mai repede, daca imi pun ochelari sau daca continui sa nu ii folosesc si sa incerc sa ma concentrez si sa trag cat mai mult de timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dioptriile cresc mai repede daca iti chinui ochii, facand efort sa te acomodezi, desi nu vezi.

| EmaS a răspuns:

Sa nu cumperi ochelari de vedere din piata. S-ar putea sa participi la "surprize, surprize" cu sanatatea ochilor tai.
Sa te respecti nu trebuie uitat. Daca vezi din ce in ce mai prost… mergi fara jena la un consult oftalmologic!

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Exista pareri si pareri.

Unii sustin ca dioptriile cresc mai repede daca iti obosesti ochii nepurtand ochelari.

Altii sustin ca dioptriile cresc mai repede purtand ochelari, pentru ca ochii se lenevesc si nu mai fac efort de adaptare.

Parerea mea personala e ca nu prea conteaza... tu pari sa ai miopie din ceea ce spui si in cazul miopiei dioptriile cresc pana undeva la 20 si ceva de ani indiferent daca porti sau nu ochelari.

Daca spui ca esti deja la facultate, presupun ca oricum mari schimbari nu vor mai exista la tine.

Asa ca o vizita la oftalmolog urmata de o comada de ochelari nu poate decat sa iti faca viata mai usoara si nu vad cum ti-ar putea dauna.

| vanessa_4002 a răspuns:

Nu trage de timp,du-te la oftalmolog si fa-ti ochelari, pentru. ca daca lasi asa, vei avea si mai mari probleme in timp!