| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu ochelarii de vedere.Au lentile de plastic cu tratament si sunt foarte murdare, pătate.Am incercat cu naveta de microfibra cu solutie specială ce nu afectează tratamentul lentilelor, am incercat sa le spăl cu apă și săpun nu functioneaza nimic.Ce da fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dacă sunt din plastic, am și eu o curiozitate dacă se poate: cât au costat?

| Moralis5565 a răspuns (pentru sierra1):

Undeva la 250 de lei dar au tratament

| sierra1 a răspuns (pentru Moralis5565):

Intreabă unde le-ai luat dacă pot fi reșlefuite (ar trebui să se poată)

| Moralis5565 a răspuns (pentru sierra1):

Am garantie la ei deci o sa incerc

| sierra1 a răspuns (pentru Moralis5565):

Așa să faci

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lentilele sunt murdare, atunci se pot spala cu apa calda si sapun lichid.
Daca lentilele sunt si zgaraiate, atunci se pot ascunde temporar zgaraiturile daca stergem cu o picatura de ulei foarte fin (pentru masini de cusut si mecanisme fine), dupa care stergem usor cu o batista uscata. Dezavantajul este ca, daca ramane ulei si pe suprafata lentilelor (nu numai in zgaraieturi), atunci se lipeste usor ppraful pe ele si trebuie curatite la intervale de cateva zile.

| Moralis5565 a răspuns (pentru Bula):

Am încercat cu apă caldă și săpun si chiar cu solutie specială pentru lentile de plastic cu tratament.Nu a funcționat

| Bula a răspuns (pentru Moralis5565):

Uleiul este aceea "solutie speciala" cu care se pot face disparute zgaraiturile de pe plasticuri.