| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Am și eu o problema.
De două zile, aproape orice mănânc, îmi provoacă greață.
Țin să menționez că sunt fumător.
Rutina mea de dimineața incepe cu o țigară (2-3) și cafea.
Joi am mâncat o ciorba și mi-a fost rău până a 2-a zi, de abia mi-am revenit.
Acum am o senzație de nod in gât și cu senzație de greață. Nu am mai fumat decât 3 țigări de joi până astăzi.
Eu cred cu tărie și presupun că am reflux gastroesofagian, pentru că am mai avut în trecut.
Ce pot face sa mi revin? Trebuie sa elimin o perioada băuturile acidulate? Ceaiul de tei e indicat in aceasta problema?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mananci foarte putin.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si ei vor depista cauza, lasa te de fumat definitiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Refluxul nu este cu nod în gât ci ajungi să simți în gură ce conține stomacul. A crede și a presupune sunt verbe diferite.
Lipsa de poftă de mâncare și greața arată că sistemul tău digestiv, nu doar stomacul este deranjat grav. Mergi la medic și la analize.

| Beyourself1245 explică (pentru sadrian46):

Va salut cu respect.
Pai și din ce cauza poate sa fie?
Astăzi am inceput să mănânc și mă simt bine. Am redus semnificativ Nr țigărilor și nu mai beau cafele.
Momentan mai simt un fel de nod in gat, care nu e deranjat.
Posibil sa fi fost de la ficat, un blocaj biliar.
Fumez de 3 ani și nu pot sa las dintr-o dată țigările, e destul de greu. In rest mai fumez o țigară, doua.
O fi și vreo problema care tine de psihic.
In rest sunt bine, n am nicio durere.
La medic nu pot ajunge că nu sunt asigurat medical sa fac un set de analize. Mulțumesc!

| Trixt3r a răspuns (pentru Beyourself1245):

Dupa cum am mai spus, e posibil sa fie din cauza aciditatii. Incearca sa mananci o banana dimineata, iar daca problema se intampla dupa ce mananci anumite alimente, incearca sa le eviti.
Daca este gastrita, exista pastile care sunt pansamente gastrice, cum ar fi Omeran si Controloc - Poti intreba o farmacista ce iti recomanda ca pansament gastric si daca exista riscuri sa iei tratament fara sa-ti dea un medic diagnosticul.
Si incearca sa faci cumva sa-ti rezolvi cu asigurarea medicala, nu se stie cand ai nevoie.

| Brizbriz a răspuns:

Esti insarcinata
esti baiat? atunci esti pe duca tongue

| Beyourself1245 explică (pentru Brizbriz):

Ai noroc că am cei 7 ani de acasă că te făceam de nu mai știai de capul tau. Hai, fugi de aici!

| TheStrategist a răspuns:

Mergi la un doctor. Și ar fi recomandat să renunți la fumat. Cel mai bine îți începi dimineața cu un pahar de apă.

| Trixt3r a răspuns:

Mergi la medic. Pana ajungi la medic iti recomand sa incerci sa mananci o banana dimineata inainte de cafea, bananele din cate stiu eu sunt un fel de pansament gastric.
Posibil ca ciorba sa fi avut prea mult bulion, sau sa fi fost o ciorba acra care ti-a creat aciditate mare.
Nu sunt medic, dar simptomele descrise de tine pot fi o simpla gastrita care este tratabila doar prin regim de mancare pentru o perioada de timp.
Doar un medic iti poate spune exact ce ai.

| IoanaMaria321 a răspuns:

Lasă-te de fumat și în plus, du-te la medic! S-ar putea să ai ceva mai rău, grăbește-te

| Element231 a răspuns:

Sunt ex fumator.Inca nu-mi vine sa cred cat am fost de idiot sa bag in mine zilnic otrava aia, ani de zile.
Sucuri acidulate zero.
Cola pepsi fanta etc sunt pentru fraieri usor manipulabili sau vaccinati.
Ai ficatul dat peste cap.