| Rooobi a întrebat:

Am si eu o problema de vreo saptamana si ceva in timpul zilei ma doare in gat. Si cand mananc, inghit mai greu. Nu tine toata ziua dar apare deseori. Ce credeti ca am? Ar putea fii amigdalita? Si daca da ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Da,poate sa fie o amigdalita, incearca banala gargara''apa cu sare'' ajuta la decongestionarea gatului, aplica pe gat comprese cu otet, evita alimentele consistente, solide.Se recomanda supe, pireu de legume si lactate calde. Ceaiuri calde, nu fierbinti, fara acru si sarat, pastile de supt. Daca nu cedeaza durerea mergi la medic pentru consult si tratament.Ai grija de sanatatea ta!

| Rooobi explică (pentru Raniia):

Mersi de ajutorwinking dar n-am inteles ce ai zis cu gargara "apa cu sare" adica sa fac gargara cu apa cu sare?

| Raniia a răspuns (pentru Rooobi):

Da,gargara cu apa si sare.O noapte linistita iti doresc!

| Rooobi explică (pentru Raniia):

Mersi la fel!

| bursuc001 a răspuns (pentru Raniia):

NU se consumă produse lactate ( lapte, sana, iaurt, kefir, etc. ) în cazul amigdalitei, existând RISC de suprainfecţie/amigdalită infecţioasă ( puroi la amigdale )!

| Raniia a răspuns (pentru bursuc001):

Imi poti da tratatul de medicina unde sunt scrise contraindicatiile.

| bursuc001 a răspuns (pentru Raniia):

Da, ce să-ţi spun : tipică reacţia ta...

Întreabă un medic!

| Raniia a răspuns (pentru bursuc001):

Adica cum? sa intreb un medic? pai tu ce esti?

| bursuc001 a răspuns (pentru Raniia):

N-are legătură, din moment ce nu accepţi o "observaţie" simplă ( din partea mea ), poţi CERE o altă opinie!

Întâmplător am mai observat şi alte răspunsuri, spre exemplu : la altă întrebare ( o posibilă amigdalită ) recomanzi să consume miere cu lămâie şi "imediat după" îi spui că să NU consume lămâie/acru - ceea ce este o contradicţie!
Lămâia IRITĂ gâtul inflamat deja în cazul unei amigdalite...

Ai putea, totuşi, să accepţi că am dreptate.

Dacă nu, asta e - NU mă deranjează...
Faci cum doreşti.

Toate cele bune.

| Raniia a răspuns (pentru bursuc001):

Deci sa ne intelegem:eu accept observatiile dar acum nu este cazul.Da, recomand combinatia miere de albina cu lamaie pentru ca este eficace pentru gat, mierea inveleste mucoasa gatului iar lamaia ajuta la eliminarea secretiilor. Spun sa nu consume acru si ma refer la muraturi si alte acreli.DECI bursuc oo1 nu cred ca este cazul sa ne cautam ''nod in papura'' pe TPU.Te invit la cabinet sa asculti opiniile medicilor ORL-isti.O seara minunata!

| bursuc001 a răspuns (pentru Raniia):

Sunt de acord cu explicaţia ta DACĂ lămâia NU se foloseşte în cazul unei amigdalite - când gâtul/amigdalele este/sunt DEJA iritat/e - în această situaţie ( şi asta era suspiciunea, în cazul de faţă ) lămâia va IRITA şi mai mult zona afectată.

Oricum, "mersi" pentru invitaţie.
Probabil că respectivii medici împart aceeaşi opinie şi în cazul produselor lactate ( în special, lapte proaspăt )...

Pot şi eu să te "invit" să asculţi părerile altor medici ( cu privire la aceste 2 aspecte ) sau să îţi cer "tratatul de medicina unde sunt scrise" indicatiile acestea, dar NU are rost să întindem aici o polemică de acest gen ( deoarece părerile sunt "împărţite" ).

Şi NU îţi căutam "nod în papură" - îmi pare rău că aşa ai perceput "observaţia" mea - aşa cum precizam anterior, întâmplător am răspuns după tine şi am abservat acea discrepanţă. Astfel, am făcut observaţia respectivă FĂRĂ a avea un gând ascuns sau FĂRĂ a dori să te critic ori să-ţi caut nod în papură; era o precizare făcută din toată inima ( pentru a evita, pe viitor, o astfel de eroare ).

Bine-nţeles că fiecare are dreptul la propria opinie şi dacă aceasta este opinia ta, eu NU am nimic împotrivă ( o respect ); am crezut că acolo s-a strecurat o greşeală.

Toate cele bune.

15 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, ar putea să fie vorba de o amigdalită - având în vedere că ai aceste simptome de vreo 10 zile, TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru diagnostic şi tratament.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti" se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă ( aşa cum ştiai ), miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

| Rooobi explică:

Mi-a trecut. Am mancat pireu, supe si acum sunt ok. Mersi de ajutorhappy

| Spanu_Catalina_1992 a răspuns:

Da eu cred ca e de la amgdalita este buna si gargara cu apa si sare dar este bun si tantum verde.
Si eu am avut si dupa 1 sptamana a trecut dar nu stiam ce pastile sa iau si nu mancam nimic sarat ca ma ustura.

| Pnk a răspuns:

Eu cand am dureri de genul si nu imi amelioreaza deloc durerile pastilele, faci un "terci" (mamaliga moale) si il pun intr-un prosop de bucatarie si il tin la baza gatului, exact la amigdalite.Si vei simti cum in maxim 20 de minute ti se trag amigdalitele.

| anamaria0mena0anamaria a răspuns:

Ai amigdalita.Ar trebui sa vorbesti cu un doctor sau sa nu bei sau sa mananci nimic rece. Fereste-te sa nu vorbesti prea mult acolo un este frig.