| PaulIoan2002 a întrebat:

Salut! Am și eu o problema și am zis sa va cer ajutorul!
De cel puțin 1 an am degetele amorțite!
A început cu degetul mic de la mana stanga și în timp a amorțit și inelarul și mijlocul!
Mai nou, același lucru și la mana dreapta!
Diferite părți ale corpului le simt iarăși amorțite! În general partea stânga a corpului e cea amorțita!
Pe lângă asta, nu mai am echilibru!
Dacă încerc sa merg în linie dreapta, o iau alături, nu pot merge drept!
La fel cu alergatul, mi-e foarte greu sa alerg, parca nu mai am deloc stabilitate!
Am fost și la un centru de recuperări și mi s-a zis ca e de la coloana și ca dacă vreau sa remediez problema sa stau 3 săptămâni internat acolo! Dar nu-mi permit sa stau 3 săptămâni internat!
Ce as putea face?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La recuperare faci sedinte de gimnastica si de masaj, care iti vor ajuta la imbunatatirea circulatiei sanguine in membre, respectiv vor elibera si nervii care s-au strans de muschi (acest fenomen se intampla mai ales cu inaintarea in varsta, cand muschii isi pierd elasticitatea).
Poti face gimnastica zilnica si tu, acasa: maini, brate, umeri, picioare, rotirea gatului, trunchiului etc., cel putin 5 minute fiecare, cu rotiri inainte si inapoi. Dupa cateva asemenea sedinte te vei simti mult mai bine!winking

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai asigurare medicala, atunci poti primi bilet de trimitere la recuperare.
Problema este ca, daca amani rezolvarea, starea ta se va agrava si va fi tot mai grea- sau poate chiar imposibila recuperarea!

| Bula a răspuns (pentru Bula):

La recuperare faci sedinte de gimnastica si de masaj, care iti vor ajuta la imbunatatirea circulatiei sanguine in membre, respectiv vor elibera si nervii care s-au strans de muschi (acest fenomen se intampla mai ales cu inaintarea in varsta, cand muschii isi pierd elasticitatea).
Poti face gimnastica zilnica si tu, acasa: maini, brate, umeri, picioare, rotirea gatului, trunchiului etc., cel putin 5 minute fiecare, cu rotiri inainte si inapoi. Dupa cateva asemenea sedinte te vei simti mult mai bine!winking

| Violleta2022 a răspuns:

Acum nu se mai pune probleme daca iti permiti sau nu, fiindca este vital sa stai internat, ca sa te puna pe picioare.
Daca continui sa te neglijezi vei ajunge paralizat la pat, fiindca boala evolueaza si asta te astepata. Nu, din pacate nu glumesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu îți permiți, o să îți permiți să nu te mai poți mișca.

| Mosotti a răspuns:

Banui ca ai fost deja la medic, te-a pus sa faci o tomografie la coloana ceva ca sa vada ce e pe acolo, adica trebuia sa te fi dus la neurolog.
Pai daca trebuie sa stai internat, trebuie sa stai, deci ti s-a zis ce ai putea face, altceva nu ai ce face.

| Lukasssz a răspuns:

Stai 3 saptamani acolo, alta varianta nu ai.

| Ariel21 a răspuns:

Ar fi bine sa faci o vizita la medicul neurolog si la cel cardiolog. Cu doua bilete de trimitere de la medicul de familie rezolvi fara sa platesti.