| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am si eu o problema si stiu ca in final tot trebuie sa merg la un medic dar astept sfaturiile si pareriile voastre. Problema este ca eu cred ca am fimoza pentru ca nu pot decalota complet capul penisului si daca fortez iese din ce in ce mai mult dar ma doare nu se realizeaza cu usurinta si de asta nici nu incerc sa decalotez. Eu am 16 ani si sunt virgin iar penisul meu are 16 cm si ca si grosime nici gros nici subtire. Nu am probleme la urinare sau chestii de genul asta. Am mai intrebat pe cineva care mai are cunostinte dar nu mi-a problema decat mi-a spus sa decalotez fortat. Ce parere aveti si ce consecinte ar avea decalotarea fortata treptata.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de fimoză!

NU se decalotează forţat glandul deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune.

| gosh0108 a răspuns:

In cazul decalotarii fortate este foarte posibila o infectie deoarece in acea zona sunt foarte multi microbi si bacterii, plus ca nu rezolvi mare lucru. Cel mai bine, du-te la medic si fa respectiva operatie. Succes!

| godfather1997 a răspuns:

Sau daca stiti ceva despre crema cu steroizi si cum se aplica. Parerea mea este ca nu este o fimoza in stare grava pentru ca totusi se poate decalota si nu am niciun discomfort

| Cartofaru2000 a răspuns:

Poate ramai cu ciofolocu' decalotat, si dupa e mai rau, lasa-l asa sau du-te la medic. Si oricum poti face sex cu el asawinking mai ales daca e protejat.

| godfather1997 a răspuns (pentru Cartofaru2000):

Deci pot sa am contact sexual fara nicio problema? adica si partenera si eu o sa simtim aceeasi placere?

| Cartofaru2000 a răspuns (pentru godfather1997):

Daca folosesti prezervativ, deoarece e lubrifiat... o sa alunece big grin e logic, nu o sa ai probleme, dar mai bine te duci la medic sa scapi, ca e o nimica toata, in 2 minute te termina.

| I3runeTT a răspuns:

Intra si tu pe slatina.devilcs.ro go go go intra sa ne distram