| Oliwer123 a întrebat:

Am si eu o problema. Tusesc de vreo 6 saptamani si tot nu se mai amelioreaza. Am luat la inceput sirop Stodal* si dupa am continuat pe Ampicilina, niciun efect, apoi am trecut pe Theraflu tuse si răceală capsulă, nimic nici un efect apoi pe un antobiotic mai puternic Augumentin capsule si nici din asta nu prea se ameliora. Niste sfaturi? Daca nici cu următorul tratament nu imi trece o sa ma duc sa fac o radiografie la plămâni. PS Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Toate aceste antibiotice le-ai luat dupa ce te-ai prezentat la medic si ti le-a recomandat el, da?
El ce parere are ca nu se amelioreaza nimic dupa atatea tratamente?

| Oliwer123 explică (pentru alina2k18):

Faza e ca nu am fost la doctor pana acum, ca eu tot sperăm sa îmi treacă, am luat medicamentele mai mult din "ochi".

| alina2k18 a răspuns (pentru Oliwer123):

Mare greseala ai facut, dar e corpu tau boss.
NU stiu cum de ti-au dat la farmacie atatea antibiotice sau eu stiu cum ai facut rost de ele.
Antibioticele se iau numai prescrise de doctor cand stie el ca e cazu si e nevoie de ele!
NU te judec sau ceva dar nu e ok pentru sanatatea ta.
Du-te la medic si mentioneaza-i clar cate medicamente ai luat si ce perioada de timp.
Sanatate!
PS: NU mai lua nimic de capul tau!

| Oliwer123 explică (pentru alina2k18):

Multumesc pentru sfat, încă ceva, am expectoratie verde (spumoasa) si galbenă cateodata, ce inseamna asta?

| alina2k18 a răspuns (pentru Oliwer123):

Nu sunt medic, nu ma pot pronunta, nu vreau sa te sperii oricum. Dar du-te la medic maine!
Se trateaza ce ai oricum, o sa te faci bine.

| alinadianaaa a răspuns:

De 6 saptamani prezinti aceste simptome si nu te.ai prezentat la un pneumolog pentru niste investigatii? Asa este romanul consulta medicul cand vede ca nu mai poate, trebuie sa mergi la medic cat mai repede penteu binele tau deoarece plamnul este un organ foarte sensibil si sa nu te ajunga mai tarziu alte complicatii.Esti fumator?

| Oliwer123 explică (pentru alinadianaaa):

Am fumat vara trecuta maxim 2 pachete de tigari ( primele din viata mea) ma refer nu toate deodată, toata vara doar 2 pachete si de atunci m-am lăsat, o fii o cauza si asta? Oare se curata plămânii?

| alinadianaaa a răspuns (pentru Oliwer123):

De la 2 pachete de tigari nu prezinti simptomele descrise de tine. Posibil ca te confruntii cu o pneumonie acuta, dar cel mai indicat este sa mergi la un medic. Poti sa te prezinti in urgenta acolo iti vor face o radiografie si te va trimite pe sectie daca e mai complicata situatia.

| Oliwer123 explică (pentru alinadianaaa):

M-am gandit ca poate am o posibila pneumonie sau o Bronsita acuta/cronica, si din cauza asta am luat Augumentin Capsule (pentru asa ceva e din cate stie in prospect) dar nimic.

| JJONY a răspuns:

Salut,eu sunt Dr.George Mazilu, iti recomand sa bei multe ceaiuri happy

| Anastasie a răspuns:

Mergi la medic! Trebuie să-ti faci radiografie. Dacă iei pastile după capul tău poți agrava situația. Nu vreau să te sperii, dar în familia mea cineva a procedat exact ca tine, a luat medicație după capul lui, tusea tot nu îi trecea și când și-a făcut rază i-au găsit apă la plămâni. Și tratamentul în această situație e îndelungat, poate să treacă și de 6 luni.