| mgtow a întrebat:

O firma imi cere cardul european de sanatate ca sa-l atasez la documentele pentru angajare. Eu am muncit la straini si in RO nici nu am cotizat vechime sau sa lucrez nic, cand ma prezint la cnas mi se va elibera cardul fara sa fiu nevoit sa platesc o taxa anume? Din cate am aflat se elibereaza pentru persoanele asigurate si eu nu sant asigurat, le zic ca am nevoie de acel card ca sa ma pot angaja pe interes de servici la nivel international, il primesc si firma la care voi munci se ocupa sa plateasca asigurarea mea de sanatate? In caz ca platesc eu pentru card cat ma costa?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai muncit in strainatate de acolo poti lua cardul european de sanatate.
Daca vrei sa-l obtii in Romania, inainte de angajare, poti incheia un contract de asigurare cu CNAS, prin Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.
Contractul se poate incheia la salariul minim pe economie, in prezent acesta este de 900 de lei, cota de contributie fiind de 5, 5% si contributia ta lunara ar fi de 49, 50 lei.

| mgtow explică (pentru Ioandelasal):

Si daca as obtine cardul european din strainatate apoi cand vin in tara il schimb cu cel romanesc voi fi nevoit sa mai inchei contract cu casa de asigurari?

| mgtow explică (pentru Ioandelasal):

Dar alta solutie nu e? Sa zicem ca accept sa fac un contract cu CNAS si platesc suma lunara de 49, 50 ron apoi cand ma angajez automat firma imi plateste acea suma lunara sau tot eu trebuie sa o platesc? Tinand cont ca firma e responsabila sa plateasca asigurarea angajatului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Indiferent din ce tara il obtii cardul european de sanatate este valabil, pana la data inscrisa pe el.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Contractul de asigurare il inchei numai pana la angajare, dupa aceea vei fi asigurat ca salariat si firma va plati contributia la sanatate, la salariul pe care il vei avea.

| mgtow explică (pentru Ioandelasal):

Perfect deci ca si cum eu nu platesc nimic si primul salariu care il obtin mi se trage din asigurarea de sanatate acei bani mersi.