| andrei131cp a întrebat:

Salut, am stat cam o săptămână cu niste mici intepaturi in zona inimii, adormeam greu, eram neliniștit, intepaturile mi-au trecut, cand stateam pe afara eram mai ok, cand stateam in casă si nu faceam nimic eram foarte neliniștit, nu prea mai mancam asa, am si slăbit, dupa ceva timp mi-am mai revenit, adormeam tot greu si eram si neliniștit, nu ma durea nimic nimic, inima o simțeam ca bate mai tare, am intre 50 60 batai pe minut cand stau si nu fac nimic, am stat tot asa, cand ma duceam la iubita mea eram foarte normal, ma simteam foarte foarte bine, dar cand ajungeam acasa in camera ma simteam la fel, intr-o seara stateam la pc si ma uitam la ceva, doar stateam nu faceam altceva si mi s-au infundat urechile si am simțit ceva in corp si m-am ridicat speriat dupa scaun si dupa am mai avut o tentativă asemănătoare dar nu mi s-a mai întâmplat, acum am o stare asa ciudată, nasoala, parca sunt asa trist mereu, nu ma doare absolut nimic, iar de 2-3 zile aud un piuit asa in urechea dreapta, nu stiu daca e in capul meu ca stau cu gandul acolo sau nu stiu, toate stările au aparut asa din senin, oare imi puteți da un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama ATAC DE PANICA si nu este o boala reala, dar apare de la stres pe care ti-l induci singur.
Apuca-te de un sport si mai uita de simptome, ca stresul si atacurile de panica sa dispara!

| andrei131cp explică (pentru Violleta2022):

Fac diferite lucruri mai mereu, dar acum de ceva timp lucrez zi de zi si nu fac nimic altceva in afara de a munci si atat, muncesc, seara mananc si stau in pat, nu acasa la mine, si uneori mi e bine, uneori nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andrei131cp):

Pai asta-i perfect, fiidca dupa munca ai posibilitatea 30-60 de minute sa faci sport!

| sierra1 a răspuns:

"am intre 50 60 batai pe minut...nu ma doare absolut nimic, iar de 2 3 zile aud un piunit asa in urechea dreapta...un sfat?"

du-te dom-le la doctor - la care, iți zice medicul de familie

| andrei131cp explică (pentru sierra1):

Din ce cauza ar fi?

| sierra1 a răspuns (pentru andrei131cp):

Repet: du-te dom-le la doctor (la care, iți zice medicul de familie) și-ți zice el/ea cauza

| proserpina22 a răspuns:

Ce zici tu se aseamănă cu un atac de panică sau cu simptome de anxietate. Poate ai ceva din trecutul tău peste care nu ai putut trece sau anumite gânduri care te macină în prezent...deși poate nici nu ai nimic de genul, deoarece atacul de panică apare fără vreun motiv întemeiat. Oricum, cel mai bine e să îți faci un control la cardiologie și după să vezi exact pentru ce să cauți sfaturi. O să te liniștească foarte mult să știi dacă ai ceva probleme la inimă sau dacă sunt doar legate de panică.

| andrei131cp explică (pentru proserpina22):

Mi aș putea da singur seama daca am ceva probleme la inima? Gen doar simt ca bate puternic, nu rapid, dar asa a fost dintotdeauna.