| Mihai_Daniel_2001 a întrebat:

Salut, am tatuajul de 8 zile și nu mi-a făcut coajă, unii spun ca este mai bine așa, însă mi s-a exfoliat pielea, se ia un fel de pielița de pe tatuaj, ce se va întâmpla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xRiseYourSoul a răspuns:

Daca apar umflaturi sau roseli ale pielii puteti folosi cubulete de gheata pentru a reduce umflatura… daca exista suspiciunea unei infectii la cateva zile de la executarea tatuajului cel mai indicat ar fi sa va adresati unui doctor care va poate da prescriptia necesara, nu luati medicamente aiurea si nu ungeti cu tot felul de creme despre care nu stiti nimic (ex. vezi crema de galbenele care decoloreaza si ataca pigmentii tatuajului).
Procesul de vindecare al unui tatuaj poate fi cuprins intre o saptamana si sase saptamani, sau mai mult, proces care este influentat de zona, design-ul si complexitatea tatuajului ales.
Dupa vindecare pastrati-va tatuajul mereu viu ungandu-va cu creme (EUCERIN sau NIVEA) pentru hidratarea pielii dupa fiecare baie!