| Anonim73781628 a întrebat:

Am un "obicei" mai ciudat...simt ca mereu trebuie sa tin ceva in mana(dar nu tot timpul am) si in loc de asta imi frec ungiile, mai exact coltul, apas si simt o senzatie nu musai de durere dar suportabila(cu unghia de la degetul mare apas pe celelalte) dar are ca efect dezlipirea partiala a lor(nu mult 2-3mm ) si se observa prin conturul lor ca o parte e mai "lasata" decat cealalta. Vreau sa stiu de ce "imi place" sa fac asta in ciuda faptului ca ar trebui sa ma doara si care ar fi cauza ticului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Iojă_Antonio_1996 a răspuns:

Suna ca un viciu, ce pot spune omul e ciudat în felu lui, probabil o faci din plictiseala sau îți place acea senzație.

| D3I3 a răspuns:

Fix așa fac și eu, dar nu înțeleg ce e cu dezlipirea lor.
Acesta este un tic nervos, la un specialist pentru nervi se tratează. Mie mi-au fost prescrise niște medicamente, deși nu mi-a trecut decât pentru o perioadă acum nu fac așa de des.